Bel ağrısı olan bireylerin yaşam kalitesinin değerlednirilmesi
Assessment of the quality of life of people with lower back pain
  1. Tez No: 837094
  2. Yazar: AHMED JASİM JAWAD JAWAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Bel Ağrısı Olan Bireylerin Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma 20 Aralık 2022 - 28 Şubat 2023 tarihleri arasında Irak'ın Bağdat kentindeki Bağdat tıp merkezine bel ağrısı tanısı ile başvuran 100 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu ve WHOQOL-BREF (World Health Organization Quality of Life Instrument- Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği) ile toplandı. Verilerin analizinde, ölçek ve alt boyut toplam skorlara ait değerlendirme ortalama±standart sapma, medyan ve min.-maks. olarak verildi. Sosyodemografik ve klinik bilgilerden elde edilen kategorik değişkenlerin frekans ve yüzde değerleri verilerek tanımlayıcı istatistikler yapıldı. Sürekli veri tipinde, gruplar arası karşılaştırmada normal dağılımda bağımsız t testi, normal dağılım olmayanda Mann-Whitney U testi uygulandı. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında normal dağılım olmadığı için Kruskal-Wallis testi kullanıldı ve anlamlılık durumunda ikili karşılaştırmalar için post hoc test Bonferroni analizi uygulandı.“p”değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Araştırma bulgularına göre, bel ağrısı olan bireylerin yaşam kalitesi düzeyini eğitim, gelir düzeyi ve çalışma durumu değişkenleri anlamlı olarak etkilemiştir (p≤0,05). Yaş, cinsiyet ve medeni durum değişkenleri anlamlı farklılık yaratmamıştır (p≥ 0,05). Ağrının şiddeti fiziksel rol işlevselliğinin sürdürülmesinde önemlidir. Çalışmanın sonuçları, literatürün genelinde vurgulandığı gibi bel ağrısının doğrudan yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkisinin olduğu gerçeğini bazı değişkenlerin eşliğinde ortaya çıkarmıştır. Bel ağrısı ile yaşayan bireylerin yaşam kalitesine yönelik başta ağrı olmak üzere diğer destekleyici bakım ve tedavilerin geliştirilerek uygulanması hastalığın seyri bakımından önemlidir. Bel ağrısının yaşam kalitesi üzerinde etkisinin değerlendirilmesi bireylerin gündelik yaşam fonksiyonlarının sürdürebilmelerinin sağlanması ve ortaya çıkabilecek risklerin önlenmesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the quality of life of individuals with lower back pain. This cross-sectional study was conducted with 100 people who consulted the Baghdad Medical Center in Baghdad, Iraq, with the diagnosis of low back pain, between December 20, 2022, and February 28, 2023. Data were collected with a questionnaire prepared by the researchers and the WHOQOL-BREF (World Health Organization Quality of Life Instrument) scale. The data analysis evaluated the scale and sub-dimension total scores as mean±standard deviation, median, and min.-max. Descriptive statistics were made by giving the frequency and percentage values of categorical variables obtained from sociodemographic and clinical information. An independent t-test was used to compare groups for normal distribution and the Mann-Whitney U test for non-normal distribution in continuous data type. The Kruskal-Wallis test was used since no normal distribution reached more than two groups. In case of significance, post hoc test Bonferroni analysis was applied for pairwise comparisons. Situations where the“p”value was below 0.05 were considered statistically significant. According to the research findings, education, income level, and employment status variables significantly affected the quality of life of individuals with lower back pain (p≤0.05). Age, gender, and marital status variables did not create a significant difference (p≥ 0.05). The severity of pain is essential in maintaining physical role functionality. The study's results revealed that lower back pain has a direct negative impact on the quality of life, as emphasized in the literature in general, accompanied by some variables. Developing and implementing other supportive care and treatments, especially pain relief, for the quality of life of individuals with low back pain is essential regarding the course of the disease. Evaluating the impact of lower back pain on quality of life is essential in ensuring that individuals can continue their daily life functions and prevent the risks that may arise.