Sahâbenin mal varlığı
Property of Sahaba (Companions)
  1. Tez No: 837093
  2. Yazar: DİLEK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Müslümanların ekonomiye yaklaşımı, zenginlik ve yoksulluk kavramları hep tartışılagelen bir konu olmuştur. Gündelik hayatın temel dinamikleri olan bu kavramlara dair yapılan tartışmaların nihayete ermesi için bu kavramların hayat bulduğu dönemdeki yaklaşımların incelenmesi gerekir. Sahâbenin mal varlığına yahut maddi varlığa olan yaklaşımına karşı yapılan araştırmaların ve düşüncelerin çoğu hicret sonrası ilk dönemlerde yokluk nedeniyle yaşanan örnekler üzerinden şekillenmektedir. Bu çalışmada sahâbenin sahip olduğu mal varlıklarına dair tüm nicel ve nitel veriler tespit edilerek sahâbenin ekonomik durumuna dair genel bir bakış yakalanmaya çalışılmıştır. Sahâbe arasında köleleri, lüks tercihleri, menkul ve gayrimenkul mal varlıkları, sosyal konumları, cömertlikleri vb. ile ön plana çıkanlar tasnif edilerek yaşam kaliteleri ve tercihleri üzerinden sahâbeye ve döneme dair önemli çıkarımlar yapılmıştır. Ayrıca fetihler sonrasında artan zenginliğin ve büyümenin sahâbenin hayatında ne gibi yansımaları olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The attitude of Muslims to the economy, the concepts of wealth and poverty has always been a subject of discussion. In order to conclude the discussions on these concepts, which are the fundamentalof daily life, the approaches in the period when these concepts came to life should be examined. Most of the researches and thoughts on the attitude of the Sahabah to property or material wealth are shaped by the examples experienced due to poverty in the first periods after the Hijrah. In this study, it has been tried to determine all the quantitative and qualitative data about the assets of the Sahabah, and thus to catch an overview of the economic situation of the Sahabah. Those who stood out among the Sahabah with their slaves, luxury preferences, movable and immovable assets, social positions, generosity, etc. Were classified and important inferences were made about the Sahabah and the period through their quality of life and preferences. In addition, it was tried to establish what kind of reflections the increasing wealth and growth after the conquests had on the lives of the sahabah.