5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçları
Under the Turkish Penal Code No. 5237 drugs or stimulants production and trafficking offenses
  1. Tez No: 869955
  2. Yazar: ÖMER KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçları, Türk Ceza Kanunu'nun Topluma Karşı Suçlar başlıklı üçüncü kısmının, Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar başlıklı üçüncü kısmında düzenlenmiştir. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçları, başlık isminden de anlaşılacağı üzere toplumu koruma içgüdüsü ile kanun koyucu tarafından düzenlenmiş ve suç tipine ilişkin cezalandırma yönünde hükümler kanunda yer almıştır. Mağduru kamu olan bu suçun takibi şikâyete tabi değildir ve re'sen kamu tarafından takibi yapılan suç türlerindendir. Uygulamada uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarında fiillerin suç oluşturup oluşturmadığının tespitinin nasıl yapılacağı, hangi durumlarda cezalandırma yoluna gidileceği, kullanım suçu ile benzer özelliklerden ayrılması ve özellikle etkin pişmanlık durumlarının tespitinde görüş farklılıkları yaşanmaktadır. Uyuşturucu maddelere yönelik imal ve ticaret fiillerinin tespitinde yüksek yargı mercilerinin kararları ile doktrinde yazılmış kaynaklar suç vasfının belirlenmesi açısından yol gösterici olmuştur. Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarını ele aldığımız tezimizde doktrin kaynaklı bilginin yanı sıra olay bazlı Yargıtay kararları ile suç tipini detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Bu çalışmanın birinci bölümünde; bu suç ile ilgili genel bilgiler ortaya konulmuş, uyuşturucu madde kavramı ve türleri açıklanmış, ilgili uluslararası sözleşmeler, suça ilişkin örnek gösterilen ülkelerin düzenlemeleri ve Türk Hukuku düzenlemeleri irdelenmiştir. İkinci Bölümde; suçu oluşturan temel fiillere, nitelikli hallere ve özellikle etkin pişmanlık haline ve suçun genel hükümlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise suça ilişkin muhakeme hukuku ile yaptırım hükümleri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crimes of manufacturing and trafficking of drugs or stimulants are regulated in the third part of the Turkish Penal Code entitled 'Crimes Against Society', in the section entitled 'Crimes Against Public Health. The crimes of manufacturing and trafficking narcotic or stimulant substances, as the title suggests, are regulated by the legislator with the instinct of protecting society, and the provisions for punishment related to the type of crime are included in the law. The pursuit of this crime, the victim of which is the public, is not subject to a complaint and is one of the types of crimes that are pursued by the public ex officio. In practice, there are differences of opinion on how to determine whether the acts constitute a crime in drug or stimulant manufacturing and trafficking crimes, in which cases the punishment should be imposed, separation from similar characteristics with the crime of use, and again, especially in determining effective cases of remorse. In the determination of the acts of manufacturing and trafficking in narcotic substances, the decisions of the higher judicial authorities and the sources written in the doctrine have been guiding in terms of determining the nature of the offence. In my thesis, which deals with the crimes of drug and stimulant production and trafficking, I will try to explain the type of crime in detail with doctrinal information as well as case-based Supreme Court decisions. In the First Part of this study, general information about this crime was presented, the concept and types of drugs were explained, relevant international agreements, regulations of the countries cited as examples regarding the crime and Turkish Law regulations were examined. In the Second Part, the basic acts that constitute the crime, qualified situations, effective remorse and general provisions of the crime are mentioned. In the Third Part, the provisions of the sanction law regarding the crime are tried to be explained.