Ailevi akdeniz ateşi tanılı hastalarda semen analizinin değerlendirilmesi
Evaluation of semen analysis in patients diagnosed with family mediterranean fever
- Tez No: 837127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ailesel Akdeniz Ateşi tanılı hastalarda semen analizinde kalitatif ve kantitatif ölçümlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza Tel-Hashomer kriterlerine göre Ailesel Akdeniz Ateşi tanısı olan ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Polikliniği'nde takip edilen 18-60 yaş aralığında 35 hasta alındı. Orşiektomi öyküsü olan bir hasta ve varikosel saptanan bir hasta dışlandı. Toplamda 33 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların özgeçmişi sorgulandı ve kaydedildi. Poliklinik kontrollerinde bakılan rutin tetkikleri kaydedildi. Hastaların ürogenital sistem muayeneleri yapıldı. Ürogenital sistem muayenesinde patoloji saptanmayan hastalardan hipofizer-gonadal aks hormonlarının değerlendirilmesi için Folikül Stimülan Hormon, Lüteinizan Homron, Prolaktin, Total Testosteron ve Estradiol düzeylerine bakıldı. Hormon düzeylerinde patoloji saptanmayan hastalardan semen analizi yapıldı. Hastalar genetik mutasyonlarına göre, atak sıklıklarına göre, kolşisin kullanım sürelerine göre ve günlük kolşisin dozuna göre alt gruplara ayrıldı ve analiz edildi. Bulgular: Kolşisin günlük dozuna göre günlük 1 mg kullananlar veya yeni başlanacak hastalar ile 1 mg üzeri kullananlar olarak 2 grupta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate qualitative and quantitative measurements in semen analysis in patients diagnosed with Familial Mediterranean Fever Patients and Method: 35 patients between the ages of 18 and 60, who were diagnosed with Familial Mediterranean Fever according to the Tel-Hashomer criteria and were followed up at the Rheumatology Polyclinic of Erciyes University Faculty of Medicine, were included in our study. One patient with a history of orchiectomy and one patient with varicocele were excluded. A total of 33 male patients were included in the study. The medical history of the patients included in the study was questioned and recorded. Routine examinations performed at outpatient clinic controls were recorded. Urogenital system examinations of the patients were performed. Follicle Stimulating Hormone, Luteinizing Hormone, Prolactin, Total Testosterone and Estradiol levels were examined to evaluate the pituitary-gonadal axis hormones of the patients in whom no pathology was detected in the urogenital system examination. Semen analysis was performed on patients in whom no pathology was detected in their hormone levels. Patients were divided into subgroups and analyzed according to their genetic mutations, frequency of attacks, duration of colchicine use, and daily colchicine dose. Resluts: According to the daily dose of colchicine, they were evaluated in two groups: patients who used 1 mg daily or were just starting and those who used more than 1 mg.