Geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin eğitiminde öğretmen ve okul yöneticilerinin karşılaştıkları sorunlar: Kilis ili örneği
Problems faced by teachers and school administrators in the education of Syrian students under temporary protection: Kilis province example
- Tez No: 837126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İç savaş sonucu Suriye'den kitlesel olarak gelen göç Türkiye üzerinde önemli etkilere sebep olmaktadır. Kısa süreli olacağı düşünülen göçün zaman geçtikçe durmadan artarak devam etmesi göç edenler içinde birtakım problemlere neden olmuştur. Nüfusun neredeyse yarısını çocuklar oluşturmaktadır. Sayısal verilere göre göç eden çocuklar için önemli bir sorunu da ortaya çıkarmaktadır: Eğitim. Suriyeli çocukların eğitim haklarından yararlanabilmeleri ve sosyal hayata daha kolay entegre olmalarını sağlamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde göçün ilk zamanlardan itibaren çalışmalar yapılmıştır. Eğitimin olmazsa olmazı ve öğrencilerin rehberi olan öğretmenlere büyük rol düşmektir. Göç eden Suriyeliler zamanla Türkiye'nin dört bir yanına dağıldığı için okulunda Suriyeli öğrencisi bulunan öğretmen ve okul yöneticisi sayısı da artmıştır. Farklı bir ülkeden gelen ve en başta dil farklılığıyla beraber birçok yönden farklılık bulunan öğrenciler ile öğretmenler açısından bu eğitim öğretim süreci pek de kolay olmamaktadır. Öğrencileri de öğretmenleri de zorlayan birçok durum bulunmaktadır. Bu sorunların çözülebilmesi için en başta problemlerin neler olduğunu saptamak önemlidir. Bu araştırmada Kilis ilindeki görev yapan öğretmen ve okul yöneticileri örneklem seçilerek geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin eğitiminde karşılaştıkları sorunlar ele alınmıştır. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış olup durum çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass immigration from Syria as a result of the civil war has a significant permanent impact on Turkey. The fact that migration, which was thought to be short-term, continued to increase over time, also caused problems for those who migrated. Children constitute almost half of the population. According to numerical data, the most important problem for migrating children is seen as education. Studies have been carried out within the Ministry of National Education since the early days of migration in order to ensure that Syrian children can benefit from their education rights and integrate into social life more easily. In this process, teachers, who are indispensable for education and guides of students, have a great role. As the migrating Syrians dispersed all over Turkey over time, the number of teachers and school administrators with Syrian students in the school where they work has also increased. This education and training process is not easy for students and teachers who come from different countries and have differences in many aspects, especially language differences.There are many situations that challenge both students and teachers. In order to solve these problems, it is important to determine what the problems are in the first place. In this research, teachers and school administrators working in Kilis province were selected as a sample and the problems faced by Syrian students under temporary protection in their education were discussed. For this purpose, a semi-structured interview form, one of the qualitative research methods, was applied in the research and a case study was conducted.