Ebeveyn ilişkisiyle partner seçimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parent relationship and partner selection
- Tez No: 837136
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada ebeveyn ilişkisiyle partner seçimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ebeveynler ve çocuklar arasında kurulan ilişkiler, hayatın her alanını etkilemektedir. Partner seçimi de bunlardan birisidir. Ebeveynlerle kurulan ilişkiler, partner seçimindeki kararları etkileme ve yönlendirme potansiyeline sahiptir. Bu ilişki nedeniyle böyle bir araştırma konusu seçilmiştir. Araştırmanın amacı ebeveyn ilişkileriyle partner seçimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu nedenle 18 yaşından büyük 299 kadın ve 55 erkekten oluşan 354 katılımcıya Sosyodemografik Bilgi Formu, Anne Baba Tutum Ölçeği- Romantizm ve Eş Seçimi Tutum Ölçeği uygulanmıştır. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programına yüklenen veriler analiz edilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, ebeveyn tutumlarının partner seçimini etkilediğini göstermektedir. Otoriter ebeveyn tutumu arttıkça romantizm ve eş seçiminde zıt kutuplar tutumu da artmaktadır. Koruyucu-istekçi ebeveyn tutumu arttıkça romantizm ve eş seçiminde aşk yeterli, çaba göstermeme ve tam güven tutumunun arttığı çalışmanın sonuçları arasındadır. 354 katılımcının verdiği yanıtlarla bu bulgulara ulaşılması, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine the relationship between parent and partner selection. The relationships established between parents and children affect every aspect of life. Partner selection is one of them. Relationships with parents have the potential to influence and guide decisions in partner selection. The aim of the research is to examine the relationship between parental relationships and partner selection. For this reason, the Sociodemographic Information Form, the Parental Attitude Scale, the Romance and Mate Selection Scale were administered to 354 participants, 299 women and 55 men over the age of 18. The data uploaded to the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was analyzed. The results obtained in the study show that parental attitudes affect the choice of the partner. As the authoritarian parental attitude increases, the opposite poles attitude increases in romance and mate selection. Among the results of the study, as the protective-demanding parental attitude increases, the love is sufficient in the choice of romance and spouse, the non-effort and the full trust attitude increase. Reaching these findings with the answers given by 354 participants creates the limitations of the study.