Elektrik dağıtım şirketlerinde iş sağlığı ve uygulamaları
Occupational health and applications in electricity distribution companies
- Tez No: 837137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ UĞUR YERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Elektrik dağıtım şirketleri yasal gereklilikler, işyeri yaralanmaları ve bulaşıcı hastalıklarının yaygınlığı nedeniyle iş sağlığı ve güvenliğine öncelik vermeye başlamıştır. Bununla birlikte son zamanlarda, güvenlik ve iş yeri güvenliğini öncelikli hale getirmenin ne kadar önemli olduğu hakkında çok fazla konuşma yapılmıştır. Bu çalışmada Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) girdileri ile Uluslararası Elektromanyetik Alan Projesi kapsamında seçilmiş veriler ve yüksek gerilim hatlarının güzergâhlarını gösteren bir uydu fotoğrafı kullanılmıştır. Libya'daki Trablus Valiliği'nin beş bölgesi, çalışma örnek tekniğinin kriterlerini karşılaması için seçilmiştir. Sonuç olarak, elektrik dağıtım şirketlerindeki çalışanların yaşadıkları kaza sayısındaki artış nedeniyle çok çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiş ve bu durum bizi güvenlik ve iş güvenliği düzenlemelerini uygulamak için etkili stratejileri araştırmaya ve geliştirmeye sevk etmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to legal requirements and the prevalence of workplace injuries and illnesses, electricity distribution companies began to prioritize worker health and safety. There has been a lot of talk lately about how important it is to prioritize safety and workplace safety. Input of the World Health Organization (WHO) and selected data within the scope of the International Electromagnetic Field Project were used. Using a satellite photograph showing the routes of high-voltage lines, five regions of the Tripoli Governorate in Libya were selected to meet the criteria of the study sample technique. As a result, employees face a greater variety of hazards due to an increase in the number of accidents, prompting us to research and develop effective strategies for implementing security and occupational safety regulations.