Türk hukuk sisteminde hatır senetleri
Accommodation bills in the Turkish law system
- Tez No: 837135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Hatır senetleri bedelsiz senetlerin bir alt başlığına karşılık gelmektedir. Her bedelsiz senet hatır senedi olarak nitelenemez. Fakat bütün hatır senetleri bedelsiz niteliktedir. Hatır senetleri tedavül gayelerinin bulunup bulunmamasına göre temelde iki amaç uğruna düzenlenmektedirler. Tedavül gayeli hatır senetleri sayesinde hatır alacaklısına bir nevi kredi temin edilmesi amaçlanmaktadır. Tedavül gayesi bulunmayan hatır senetlerinde ise tarafların amacı yalnızca hatır alacaklısının mali durumunun olduğundan çok daha iyi gözükmesini gerçekleştirmektir. Gerek bedelsiz senetler genelinde gerekse hatır senetleri özelinde mevzuatımızda herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığından, çalışmamız konusu hakkında Yargıtay kararları oldukça belirleyici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Accommodation bills correspond to a subheading of bonus bills. Not every gratuitous bill is an accommodation bill, however all accommodation bills possess the attribute of absence of consideration. Accommodation bills are primarily issued for two purposes, depending on the presence or absence of their negotiability. Negotiable accommodation bills serve as a kind of credit provision to the drawer. On the other hand, in non-negotiable accommodation bills, the sole purpose of the parties is to enhance the financial status of the beneficiary, making it appear much better than it is. Since there is no legal regulation regarding both gratuitous bill in general and accommodation bills specifically in our legislation, the decisions of supreme court are highly determinative on the subject matter.