Kurumsal inovasyon yetkinliğini oluşturma ve sürdürmede nitel bir araştırma: Bütünsel bir model önerisi
A qualitative research on establishing and sustaining corporate innovation competence: A holistic model proposal
  1. Tez No: 837154
  2. Yazar: AYLA RANA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerde inovasyonu kurumsal bir temel yetkinlik haline getirme ve sürdürülebilirliğini sağlama açısından genel bir çerçeve çizecek bütünsel bir model önerisi oluşturabilmektir. Bu amaçla, Türkiye'de farklı sektörlerde faaliyet gösteren, inovasyonu kurumsal bir yetkinlik haline getirmiş 17 işletme ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yaklaşımlarından çoklu durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinden elde edilen bulgular yüksek oranlarda benzerlik göstermiş, bulguların literatürdeki çok yönlü akademik çalışmalarla birlikte değerlendirilmesi sonucunda bu çalışmalar ile de uyumlu olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda, kurumsal inovasyon yetkinliğini geliştirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak isteyen işletmeler için bütünsel bir model önerisinde bulunulmuştur. Bu modele göre, bir işletmenin inovasyon yetkinliği birbiri ile ilişkili dört temel boyuttan oluşmaktadır. Bunlar; kurumsal hedefler, kurum kültürü ve liderlik, inovasyon yönetimi yapısı ile çalışanların yetkinlikleri boyutlarıdır. Her bir boyut kendi içinde çeşitli alt boyutlar da içermektedir. İnovasyon yetkinliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak için ise, işletmenin inovasyon ekosistemi ile çift yönlü ve sürekli bir etkileşimde olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bu çalışma kapsamında işletmelerin Covid-19 pandemisi döneminde ne tür değişiklikler yaptıkları ve bu döneme adaptasyonlarında inovasyon yetkinliklerinin rolü de incelenmiştir. Sonuçlar, işletmelerin kurumsal inovasyon yetkinliklerini geliştirmiş olmalarının pandeminin yarattığı zorluklara ve yeni dinamiklere adaptasyonlarını kolaylaştırdığını ve hızlandırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to propose a holistic model that outlines a general framework for making innovation a core organizational competence and ensuring its sustainability within businesses. To achieve this goal, semi-structured interviews were conducted with 17 businesses operating in various sectors in Turkey that have established innovation as a core competence. The study utilized a qualitative research approach through the method of multiple case studies. The findings derived from the analysis of the research data exhibited significant similarities and, upon evaluation alongside diverse academic studies in the literature, were found to be consistent with these existing works. As a result of this study, a holistic model recommendation has been provided for businesses aiming to enhance their corporate innovation competence and ensure its sustainability. According to this model, a business's innovation competence comprises four interconnected dimensions: corporate objectives, organizational culture and leadership, innovation management structure, and employee competencies. Each dimension encompasses various sub-dimensions. It was concluded that in order to sustain innovation competence, a business needs to engage in continuous and reciprocal interaction with its innovation ecosystem. Furthermore, within the scope of this study, the changes made by businesses during the Covid-19 pandemic and the role of innovation competence in adapting to this period were examined. The results show that the fact that businesses have developed their corporate innovation competencies facilitates and accelerates their adaptation to the challenges and new dynamics created by the pandemic.