CDK4/6 reseptör inhibitör tedavisi alan hormon reseptör pozitif metastatik meme kanseri hastalarda tedavi yanıtını değerlendirmede 18f-fdg pet/bt suvmax değerlerinin rolü
The role of 18F-FDG pet/CT suvmax values in evaluating treatment response in hormone receptor positive metastatic breast cancer patients receiving CDK4/6 inhibitor therapy
- Tez No: 837153
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AYTEKİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Onkoloji, Oncology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Metastatik meme kanseri çok kötü prognozlu bir hastalıktır. Yıllardır hormonoterapi ile tedavi edilir ancak CDK 4/6 inhibitörlerinin verdiği umut sonuçlarından dolayı hormonoterapi ile kombine edilmesi son yıllarda metastatik meme kanserinin tedavisinde yerini almıştır. CDK 4/6 inhibitörlerinin yanıtını değerlendirmek için standart bir yaklaşım bulunmamakla birlikte PET BT ile değerlendirilmesi mümkün olabilir. Çalışmamızda CDK 4/6 inhibitörleri uygulanan hormon pozitif metastatik meme kanseri hastalarında PET BT SUVmax değeri ile tedavi yanıtını ölçmeye amaçladık. Çalışmamız 94 hasta (93 kadın, 1 erkek) üzerine tek merkezli retrospektif olarak tasarlandı. Hastaların tanı yaşı ortalamasını 55,03 olarak saptandı. Hastaların genel sağkalım süresi (GSS) 169 ay, 5 yıllık ortalama genel sağkalım %77,4, 10 yıllık genel sağkalım %60,9 olarak saptandı. Çalışmamızda en çok kullanılan kombinasyon Ribosiklib + Letrozol (%45,7) olarak saptandı. CDK 4/6 inhibitörlerine bağlı yan etki profiline bakıldığında nötropeni en yaygın yan etki olarak saptandı (hastaların %35,5'inde). İkinci ve üçüncü sırada halsizlik ve bulantı yer aldığı saptandı (sırayla %25,8 , %19,4). CDK 4/6 inhibitörleri başlanmadan önce en yüksek SUVmax değerinin ortalaması (primer kitle+ metastaz) 11,20 olarak saptandı. Tedavi başladıktan sonra en yüksek SUVmax değerinin ortalaması 7,32'ye düştüğü saptandı (p=0,001). SUVmax değerlerinde ciddi düşüşü olan (AUC: 0,769, p=0,001, cut off 3,35 olarak hesaplanmıştır) vakaların progresyonsuz sağkalım süresinin (28,92 ay), SUVmax değerlerinde düşüşü olmayanlara göre (14,47) daha fazla olduğu saptandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası en yüksek SUVmax değer farkının Clinical Benefit Rate (CBR), Objective Response Rate (ORR) ile anlamlı ilişkisi saptandı (p= 0,001). Metastatik meme kanseri tedavisinde hormonoterapi yanına CDK 4/6 inhibitörlerinin kullanımını hastalığın progresyonunu önleyebileceğinden önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Metastatic breast cancer is a disease with a very poor prognosis. It has been treated with hormonotherapy for years, but due to the promising results of CDK 4/6 inhibitors, combining it with hormonotherapy has taken its place in the treatment. Although there is no standard approach to evaluate the response to CDK 4/6 inhibitors, it may be possible to evaluate it with PET CT. In our study, we aimed to measure the treatment response with PET CT SUVmax value in hormone-positive metastatic breast cancer patients treated with CDK 4/6 inhibitors. Our study was designed as a single-Center retrospective study on 94 patients (93 women, 1 man). The average age at diagnosis of the patients was found to be 55,03. The overall survival time (OSS) of the patients was found to be 169 months, 5-year average overall survival was 77.4%, and 10-year average overall survival was 60.9%. In our study, the most used combination was found to be Ribociclib + Letrozole (45.7%). When looking at the side effect profile associated with CDK 4/6 inhibitors, neutropenia was found to be the most common side effect (35.5% of patients). It was determined that fatigue and nausea were in the second and third places (25.8%, 19.4% respectively). Before starting CDK 4/6 inhibitors, the average of the highest SUVmax value (primary mass + metastasis) was determined as 11,20. It was determined that the average of the highest SUVmax value decreased to 7.32 after treatment started (p = 0.001). It was found that the progression-free survival time was longer in cases with a significant decrease in SUVmax values (AUC: 0.769, p=0.001, cut-off calculated as 3.35) (28,92 months vs. 14.47 months). A significant relationship was found between the difference in the highest SUVmax value before and after treatment with Clinical Benefit Rate (CBR) and Objective Response Rate (ORR) (p = 0.001). We recommend the use of CDK 4/6 inhibitors in addition to hormonal therapy in the treatment of metastatic breast cancer, as they may prevent the progression of the disease.