Kadın işçilere verilen beslenme eğitiminin beslenme bilgi düzeyine etkisi
The effect of individual nutrition education provided to workers at a state university on nutritional knowledge level
  1. Tez No: 837165
  2. Yazar: BÜŞRA URUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖNER, DOÇ. DR. ARDA BORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İşçi beslenmesi iş sağlığı ve toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu araştırma işçilere verilen bireysel beslenme eğitiminin fiziksel aktivite durumu, besin ve besin ögesi alımı ve beslenme bilgi düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma randomize kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18 yaşından büyük toplam 74 işçi katılmıştır. Gebe, emziren, kronik hastalığı olan veya özel bir diyet uygulayan işçiler çalışmaya dâhil edilmemiştir. Eğitim grubu 36 ve kontrol grubu 38 işçiden oluşmaktadır. Planlanan beslenme eğitimi, bireysel beslenme eğitimi olacak şekilde iki hafta ara ile iki kez Powerpoint sunumu ile desteklenerek verilmiştir. Birinci eğitim sonrasında broşür verilmiş ve eğitimler arasında Whatsapp üzerinden bilgi görselleri gönderilmiştir. Kontrol grubuna hiçbir eğitim yapılmamış olup yalnızca broşür verilmiştir. İki grupta da eğitim öncesi(başlangıç), eğitim sonrası (2.hafta) ve eğitimden iki ay sonra (10.hafta) olmak üzere üç kez anket formu doldurulmuştur. Anket formu sosyodemografik özellikler, Uluslararası Fiziksel Aktivite-Kısa Formu, üç günlük besin tüketim kaydı ve Genel Beslenme Bilgi Anketi (GNKQ)'ni içermektedir. GNKQ 4 alt bölümden oluşan toplam 127 soruyu içermektedir.
Özet (Çeviri)
Worker nutrition is very important in terms of occupational health and public health. This study was conducted to evaluate the effect of individual nutrition education given to workers on physical activity status, nutrient and nutrient intake and nutritional knowledge level. The study was conducted as a randomised controlled trial. A total of 74 workers older than 18 years participated in the study. Pregnant, breastfeeding, chronically ill or on a special diet were excluded from the study. The training group consisted of 36 workers and the control group consisted of 38 workers. The planned nutrition education was given as individual nutrition education, supported by a Powerpoint presentation twice at two-week intervals. After the first training, brochures were given and information visuals were sent via Whatsapp between the trainings. No training was given to the control group and only a brochure was given. In both groups, a questionnaire form was filled out three times: before the training (baseline), after the training (2nd week) and two months after the training (10th week). The questionnaire form included sociodemographic characteristics, International Physical Activity-Short Form, three-day food consumption record and General Nutrition Knowledge Questionnaire (GNKQ). GNKQ includes a total of 127 questions in 4 sub-sections.