Impact of chestnut (Castanea sativa Mill.) leaf powder and quercetin on production performance and some physiological traits of broilers
Kestane (Castanea sativa Mill.) yaprağı tozu ve kuersetinin etlik piliçlerde üretim performansı ve bazı fizyolojik özelliklere etkisi
  1. Tez No: 837178
  2. Yazar: MUSAAB HASEEB ARIF ARIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN, PROF. DR. AHMET TAİES TAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, kestane yaprağı tozu ve quercetin'in etlik piliçlerde performans, verim ve bazı fizyolojik özellikler üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yetiştirmede Ross-308 türünden 120 piliç civciv (40) erkek ve (80) dişi kullanıldı, deney dört grubu içeriyordu: kontrol (kuşlar standart bir yemle beslendi), kersetin (400 mg kersetin eklendi) kg yem-1), kestane (2000 mg kestane yaprağı tozu ilave edildi kg yem-1) ve kersetin+kestane (200 mg kersetin+1000 mg kestane yaprağı tozu ilave edildi kg yem-1); her tedavi üç tekrardan oluşuyordu. Sonuçlara göre, besi performansında katsayılar arasında önemli bir farklılık bulunmazken, fiziksel kan testlerinde etlik piliçlere standart yem olarak quercetin ve kestanenin tek başına veya birlikte eklenmesinin önemli bir etki göstermediği belirlendi. Ekleme, kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin konsantrasyonundaki azalmaya kıyasla globulin konsantrasyonunda bir azalma gösterdi. Antioksidanlara gelince, incelenen beslenme katsayılarının etkisi, glutatyon (GSH) ve glutatyon peroksidaz (GPX) ortalamaları ile toplam oksidasyon durumu (TOS) arasında önemli farklılıklar olduğunu gösterdi. Kuersetin+kestane tedavisi kontrol uygulamasına göre anlamlı derecede daha iyi olurken, malondialdehit (MDA) seviyeleri düştü. Bu çalışmadan, besi performansı üzerinde net bir etkisi olmamasına rağmen, quercetin ve kestane yapraklarının veya bunların kombinasyonunun eklenmesinin piliçlerin antioksidan durumunu ve yağ içeriğini iyileştirebileceği sonucuna vardık
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to find out the effect of chestnut leaf powder and quercetin on the performance, production, and some physiological qualities of broilers. Using 120 broiler chicks birds (40) males and (80) females were used in breeding, of the Ross-308 strain, the experiment included four groups: control (the birds were fed on a standard feed), quercetin (added 400 mg quercetin kg feed-1), chestnut (added 2000 mg of chestnut leaf powder kg feed-1), and quercetin+chestnut (added 200 mg quercetin+1000 mg of chestnut leaf powder kg of feed-1); each treatment included three repetitions. According to the results, there were no significant differences between the coefficients in fattening performance, and physical blood tests did not show a significant effect of adding quercetin and chestnuts singly or jointly as standard feed to the broiler chicken. The addition showed a decrease in the concentration of globulin compared with a decrease in the concentration of cholesterol and low-density lipoproteins. As for antioxidants, the effect of the studied nutrition coefficients showed that there were significant differences between the averages of glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GPX) and the total oxidation state (TOS). The quercetin+chestnut treatment was significantly better than the control treatment, while malondialdehyde (MDA) levels went down. We conclude from this study that the addition of quercetin and chestnut leaves or their combination can improve the antioxidant status and fat content of broilers, although it does not have a clear effect on fattening performance.