Motivasyonel görüşmeye dayalı emzirme eğitiminin sezaryen sonrası emzirme motivasyonuna, emzirme başarısına ve emzirme öz-yeterlilik algısına etkisi
The effect of motivational interview-based breastfeeding education on breastfeeding motivation, breastfeeding success, and breastfeeding self-efficacy perceptions after cesarean section
- Tez No: 837201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ESRA MERAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma motivasyonel görüşmeye dayalı emzirme eğitiminin, sezaryen sonrası primipar annelerin emzirme motivasyonuna, emzirme başarısına, emzirme öz-yeterlilik algısına ve sadece anne sütü verme süresine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu çalışma randomize kontrollü deneysel tasarımdadır. Araştırma Eylül 2022– Mart 2023 tarihleri arasında, Konya'da özel bir hastanenin doğum sonu servisinde yapıldı. Müdahale grubunda 40, kontrol grubunda 40 olmak üzere toplamda 80 sezaryen doğum yapmış primipar anne çalışmaya dahil edildi. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Postpartum İzlem Formları”,“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”,“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu”,“Primipar Emzirme Motivasyon Ölçeği”ve“Önem, Güven-Yeterlilik Cetvelleri”kullanıldı. Müdahale grubunda yer alan annelere sezaryen sonrası ilk bir saat içinde, postpartum beşinci-yedinci gün, postpartum altıncı hafta ve postpartum üçüncü ay olmak üzere dört kez motivasyonel görüşmeye dayalı emzirme eğitimi verildi, kontrol grubundaki anneler ise hastanenin rutin emzirme eğitimini aldı. Verilerin değerlendirilmesinde“Ki-kare testi”,“Fisher's Exact testi”,“Yates düzeltmesi”,“Bonferroni düzeltmeli Z testi”,“Bağımsız gruplarda t testi”,“Mann-Whitney U testi”,“Robust mixed ANOVA”,“Bonferroni testi”ve“Log Rank (Mantel-Cox)”testi kullanıldı. Araştırma ClinicalTrials'a 21 Eylül 2022 tarihinde“NCT05562245”numara ile kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of breastfeeding education based on motivational interviewing on the breastfeeding motivation, breastfeeding success, breastfeeding self-efficacy perception and duration of exclusive breastfeeding of primiparous mothers after cesarean section. This study is in randomized controlled experimental design. The research was carried out in the postpartum service of a private hospital in Konya between September 2022 and March 2023. A total of 80 primiparous mothers who had cesarean delivery, 40 in the intervention group and 40 in the control group, were included in the study. In the collection of data,“Introductory Information Form”,“Postpartum Follow-up Forms”,“ LATCH Breastfeeding Assessment Tool”,“Breastfeeding Self-Efficacy Scale Short Form”,“The Primipara Breastfeeding Motivation Scale”,“Importance, Confidence- Sufficiency Scales”were used. Mothers in the intervention group were given breastfeeding training based on motivational interviews total 4 times a within the first hour after cesarean section, postpartum 5-7th day, postpartum 6th week and postpartum 3rd month while mothers in the control group received the routine breastfeeding training of the hospital. In the evaluation of the data,“Chi-square test”,“Fisher's Exact test”,“Yates correction”,“Z test with Bonferroni correction”,“T test in independent groups”,“Mann-Whitney U test”,“Robust mixed ANOVA”,“Bonferroni test”and“Log Rank (Mantel-Cox)”test were used. The study was registered with ClinicalTrials on September 21, 2022, under the number“NCT05562245”.