18-65 yaş bireylerin yaşlılık ve yaşlanmaya ilişkin tutumları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of attitude of 18-65 year old individuals towards old age and aging and their attitude's affecting factors
  1. Tez No: 837208
  2. Yazar: BÜŞRA KAYA İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: 18-65 yaş bireylerin yaşlılık ve yaşlanmaya ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi ve etki eden faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mayıs 2023 - Temmuz 2023 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18- 65 yaş bireylere; ilk kısmı sosyodemogrofik verilerden, ikinci kısmı 'Yaşlılık ve Yaşlanmaya İlişkin Tutum Ölçeği'nden ve son kısmı huzurevi/bakımevi gibi kurumlar hakkındaki düşüncelerini sorgulayan sorulardan oluşan 64 soruluk bilgi formu yüz yüze sorgulama yöntemi ile uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 266 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılanların %58,6(n=156)'sı kadındır. Katılımcıların yaş ortalaması 39,66±12,97(minimum:18, maksimum:65) idi ve %32(n=85)'si 18-30 yaş grubu arasındadır. Katılımcıların %67,7(n=180)'si evlidir, %63,2(n=168)'si kentte doğmuştur, %80,1(n=213)'i lise ve üzeri eğitim durumundadır, %54,5(n=145)'i beyaz yaka meslek grubundadır, %43,2(n=115)'si asgari ücret ve iki katı arasında gelir durumuna sahiptir, %77,8(n=207)'sinin evinde birlikte yaşadığı 65 yaş üstü birey bulunmamaktadır, %89,1(n=237)'i çekirdek aile tipine sahiptir. Katılımcıların %48,9(n=130)'u yaşlı bakımının ailenin diğer fertlerinin sorumluluğunda olması gerektiğini düşünmektedir. Katılımcıların YYTÖ toplam puan ortalaması(ort) 130,31, standart sapması(SS) 34,37 saptanmıştır. YYTÖ alt boyutlarına bakıldığında 'Yaşlılığı Kabullenme Zorluğu' puan ort=33,6, SS=9,73, 'Sosyal Yıpranma algısı' puan ort=42,45, SS=11,37, 'Yaşamla Baş Etme Zorluğu' puan ort=31,21, SS=9,39, 'Olumsuz imge' puan ort=23,14, SS=6,06 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the attitudes of individuals aged 18-65 towards aging, and to determine the influencing factors. Materials and Methods: The study was conducted between May 2023 and July 2023 at the Şişli Hamidiye Etfal Health Application and Research Center Family Medicine Clinics. It included individuals aged 18-65 who visited the clinics for any reason and agreed to participate in the study. A 64-item questionnaire consisting of the first part for sociodemographic data, the second part for the 'Attitude Scale on Aging, and the last part for questions about institutions such as nursing homes was administered through face-to-face interviews. The SPSS 25.0 program was used for statistical analysis. Results: A total of 266 individuals participated in the study. 58.6% (n=156) of the participants were female. The average age of the participants was 39.66±12.97 (minimum: 18, maximum: 65) and 32% (n=85) were in the 18-30 age group. 67.7% (n=180) of the participants were married, 63.2% (n=168) were born in the city, 80.1% (n=213) had a high school education or higher, 54.5% (n=145) belonged to the whitecollar occupational group, 43.2% (n=115) had an income between the minimum wage and twice the minimum wage, 77.8% (n=207) did not have a person over 65 living with them at home, and 89.1% (n=237) had a nuclear family type. 48.9% (n=130) of the participants believed that the responsibility for elderly care should lie with other family members. The average score for the 'Attitude Scale on Aging and Old Age' was 130.31, with a standard deviation of 34.37. When looking at the sub-dimensions of the scale, 'Difficulty in Accepting Aging' had an average score (mean) of 33.6 with a standard deviation (SD) of 9.73, 'Perception of Social Erosion' had an average score of 42.45 with an SD of 11.37, 'Difficulty in Coping with Life' had an average score of 31.21 with an SD of 9.39, and 'Negative Image' had an average score of 23.14 with an SD of 6.06.