Akut ishalli buzağılarda prokalsitonin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of procalcitonin levels in calves with acute diarrhea
- Tez No: 837216
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma; ishalli buzağıların serumunda prokalsitonin (PCT) konsantrasyonu ile hastalığın teşhisi arasındaki ilişkinin tanımlanması amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda hastalığın şiddetinin (hafif, orta ve şiddetli) prokalsitonin düzeyi üzerine etkili olup olmadığı da belirlenmiştir. Diyare; enfeksiyöz ve nonenfeksiyöz nedenlerle meydana gelen ve dışkının içerdiği sıvı miktarının, volumünün ve atılım sıklığının artışı ile karakterize bir semptomdur. Neonatal dönem olarak tanımlanan yaşamın ilk 3-4 haftasında ishal sık görülmekte olup ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Prokalsitonin (PCT), tiroid C hücrelerinde salınan bir akut faz proteinidir ve kalsiyum homeostazından sorumlu kalsitonin hormonunun bir öncüsüdür. PCT özel sitokinlerin (TNF-α, IL-6 ve IL-8) üretiminden sonra hızlı bir şekilde artma kabiliyeti nedeniyle bakteriyel ve parazitik enfeksiyonlardaki provokatif reaksiyonlarda ölçülebilir bir belirteç olarak kabul edilmektedir. Kayseri ve civar illerden, Erciyes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Eğitim-Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Büyük Hayvan Kliniğine getirilen, 1-30 günlük yaşta farklı ırklardan (holstein, simental, jersey) 45 adet ishalli buzağı ve 15 adet 1-30 günlük sağlıklı buzağı çalışmaya dahil edildi. Çalışmada kullanılan ishalli buzağılar 3 gruba ayrıldı. Grup 1 Hafif (n=15), Grup 2 Şiddetli (n=15), Grup 3 ise Komatöz (n=15) grubu oluşturdu. Ayrıca 15 adet kontrol (sağlıklı buzağı) grubu çalışmanın 4. Grubunu oluşturdu. Sağlıklı buzağılar kontrol amaçlı olarak kliniğimize getirilen buzağılardan temin edildi. Buzağıların Vena Jugularıs'lerinden tam kan sayımı amacıyla kan örnekleri alındı. TNF-Alfa, IL-6 ve Prokalsitonin analizleri temin edilen ticari ELISA kitlerinin uygulama prosedürüne uygun olarak yapıldı. Hafif (456.54 ± 115.35 ng/ml), şiddetli (473.19 ± 120.50 ng/ml) ve komatöz (459.51 ± 99.14 ng/ml) ishalli buzağıların ortalama PCT konsantrasyonları, sağlıklı buzağılardan (315.70 ± 83.90 ng/ml) elde edilen değerlerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p≤0.01). Sonuç olarak serum Prokalsitonin düzeylerinin enfeksiyöz buzağı ishallerinde güvenilir bir yangısel biyobelirteç olduğu, hastalığın takibi ve şiddetinin belirlenmesinde kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to define the relationship between the concentration of procalcitonin (PCT) in the serum of calves with diarrhea and the diagnosis of the disease. At the same time, it was determined whether the severity of the disease (mild, moderate and severe) had an effect on the procalcitonin level. Diarrhea is a symptom that occurs due to infectious and non-infectious causes and is characterized by an increase in the amount of fluid contained in the stool, its volume and the frequency of excretion. Diarrhea is common in the first 3-4 weeks of life, which is defined as the neonatal period, and causes serious economic losses. Procalcitonin (PCT) is an acute phase protein released in thyroid C cells and is a precursor of the hormone calcitonin responsible for calcium homeostasis. PCT is considered a measurable marker in provocative reactions in bacterial and parasitic infections due to its ability to increase rapidly after the production of specific cytokines (TNF-α, IL-6 and IL-8). Fortyfive calves with diarrhea and 15 healthy calves aged 1-30 days from different breeds (holstein, simental, jersey) aged 1-30 days, brought to Erciyes University, Faculty of Veterinary Medicine, Training-Research and Practice Hospital, Large Animal Clinic from Kayseri and surrounding provinces. was included in the study. The diarrheal calves used in the study were divided into 3 groups. Fifteen calves were used in each group. Group 1 was mild (n=15), Group 2 was severe (n=15), and Group 3 was comatose (n=15). In addition, 15 control (healthy calves) groups formed the 4th group of the study. Healthy calves were obtained from the calves brought to our clinic for control purposes. Blood samples were taken from the vena Jugularis of the calves for complete blood count. TNF-Alpha, IL-6 and Procalcitonin analyzes were performed in accordance with the application procedure of the commercial ELISA kits provided. Mean PCT concentrations of calves with mild (456.54 ± 115.35 ng/ml), severe (473.19 ± 120.50 ng/ml), and comatose (459.51 ± 99.14 ng/ml) diarrhea were statistically different from values obtained from healthy calves (315.70 ± 83.90 ng/ml). was found to be significantly higher (p≤0.01). As a result, it has been evaluated that serum procalcitonin levels are a reliable inflammatory biomarker in infectious calf diarrhea and can be used in the follow-up and determination of the severity of the disease.