Neonatal ishalli buzağılarda tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α), prokalsitonin (PCT), interleukin-6 (IL-6) ve haptoglobin (HP) biyobelirteçlerinin, diagnostik ve prognostik önemlerinin araştırılması
Investigation of the diagnostic and prognostic importance of tumor necrosis factor-alfa (TNF-α), procalcitonin (PCT), interleukin-6 (IL-6) and haptoglobin (HP) biomarkers in calf with neonatal diarrhea
  1. Tez No: 843722
  2. Yazar: EMRE SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Neonatal buzağılarda karşılaşılan sorunların başında ishal gelir. İshal büyük ekonomik kayıplara sebep olur. O nedenle, doğru teşhis ve uygun tedavilerinin zamanında yapılması buzağı kayıplarının önlenmesi açısından son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında, ishalli neonatal buzağılarda tedavi öncesi ve sonrasında serum sitokin (Prokalsitonin, TNF-α ve İnterleukin-6) ve bir akut faz proteini olan Haptoglobin konsantrasyonları belirlenerek ishalin prognozunda önemli olup olmadıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasının hayvan materyalini, Kayseri ve çevre illerden, Erciyes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Eğitim-Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Büyük Hayvan Kliniği'ne getirilen, 1-30 günlük yaşlarda, farklı ırk (Holstein, Montofon, Simental ve Melez) ve cinsiyetteki 48 adet ishalli buzağıyla birlikte 16 adet 1-30 günlük yaşlarda sağlıklı buzağılar oluşturdu. Tez çalışmasına dâhil edilen ishalli buzağılar (48 adet) 3 gruba ayrılarak her bir gruba 16 adet buzağı olacak şekilde gruplar teşkil edildi. Grup 1 Viral (Rota + Corona n=16), Grup 2 Bakteriyel (E. coli n=16) ve Grup 3 Paraziter (Cryptosiporidiozis n=16) gruplar olarak dizayn edildi. Bu grupların her biri de kendi içinde ishalin şiddetine göre 2 alt gruba (orta ve şiddetli alt grupları olarak) ayrıldı. İshal şikâyeti ile getirilen buzağılardan dışkı örnekleri alınarak etken izolasyonu için hızlı tanı kitleri kullanıldı. Çalışmaya dâhil edilen ishalli buzağılardan tedavi öncesi (0. saat) ve tedavi sonrası 24. ve 72. saatlerinde kan örnekleri alındı ve serum/plazma örnekleri -20 °C depolandı. Bu kan örneklerinden tam kan sayımı ve biyokimyasal analizler yapıldı. Elde edilen serum/plazma örneklerinden Prokalsitonin (PCT), Tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α), İnterleukin-6 (IL-6) ve Haptoglobin (Hp) düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. Çalışmaya dâhil edilen 48 ishalli buzağının %18.75 (9/48)'inin öldüğü, %81.25 (39/48)'inin ise sağ kaldığı belirlendi. Hasta gruplarında en yüksek ölüm oranı rota + corona şiddetli grubunda (%37.5) görüldü. Bu tez çalışmasında, Rota-coronavirus, E. coli ve Cryptosporidium spp.
Özet (Çeviri)
Diarrhea is one of the most common problems encountered in neonatal calves. It causes great economic losses. Therefore, correct diagnosis and timely treatment are extremely important to prevent calf losses. In this thesis, it was aimed to determine whether serum cytokines (Procalcitonin, TNF-α and Interleukin-6) and Haptoglobin, an acute phase protein, concentrations are important in the prognosis of diarrhea before and after treatment in neonatal calves with diarrhea. The animal material of this thesis study was 48 diarrheal calves of different breeds (Holstein, Montofon, Simental and Hybrid) and genders, aged between 1-30 days, brought to Erciyes University, Faculty of Veterinary Medicine, Training-Research and Application Hospital, Large Animal Clinic from Kayseri and its surrounding provinces. Furthermore, 16 healthy calvesbrougth to the clinic for control purposes aged between 1 30-days-were used as control. The diarrheicl calves (48) included in the thesis study were divided into 3 groups, with 16 calves in each group. Group 1 was designed as Viral (Rota + Corona n = 16), Group 2 as Bacterial (E. coli n = 16) and Group 3 as Parasitic (Cryptosiporidiosis n = 16) groups. Each of these groups was divided into 2 subgroups (as moderate and severe subgroups). Fecal samples were taken from calves brought with complaints of diarrhea and rapid diagnostic kits were used for agent isolation. Blood samples were taken from the diarrheic calves included in the study before treatment (0th hour) and at 24th and 72nd hours after treatment, and serum/plasma samples were stored at -20 °C. Complete blood count and biochemical analyzes were performed from these blood samples. Procalcitonin (PCT), Tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), Interleukin-6 (IL-6) and Haptoglobin (Hp) levels from the serum/plasma samples obtained were analyzed by ELISA method. It was determined that 18.75% (9/48) of the 48 calves with diarrhea included in the study died and 81.25% (39/48) survived. Among the patient groups, the highest mortality rate was seen in the rota + corona severe group (37.5%). In this thesis study, the average rectal body temperatures of Rota-coronavirus, E. coli and Cryptosporidium spp.