Farklı ultrasonik uçların titanyum disklerin pürüzlülüğü üzerine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 837232
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ENHOŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı; farklı ultrasonik uçlarla işlem gören titanyum disklerin pürüzlülük oranının belirlenmesi ve karşılaştırılması, peri-implantitis tedavisinde mekanik ultrasonik tedavinin güvenilirliğinin değerlendirilmesidir. Tez çalışmamızda 35 adet Grade 4 ve 35 adet Grade 5 olmak üzere 70 adet SLA yüzeyli sterilize titanyum disk kullanılmıştır. Diskler her grupta 5 adet olacak şekilde 7'şer gruba ayrılmıştır. Grup 1,2 ve 3'teki diskler Woodpecker PT5 cihazıyla; Grup 4,5 ve 6'daki diskler Woodpecker UDS P cihazıyla işlem görmüştür. Grup 1 ve 4, titanyum uç ile; Grup 2 ve 5, çelik uç ile; Grup 3 ve 6, PEEK uç ile işlem görmüş olup Grup 7'deki diskler işlem görmemiş kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Disklerin sabitlenmesi ve ölçümlerin standart bir şekilde yapılabilmesi için akrilik stentler hazırlanmıştır. Disklere, profilometre ile başlangıç pürüzlülük değerlerinin ölçülmesi sonrasında, ultrasonik uçlarla işlem yapılmıştır. Sonrasında yeniden profilometre ile sonuç değerler ölçülüp stereomikroskopta fotoğraflanmıştır. Bu fotoğraflar sonrasında uzman diş hekimi ve diş hekimi uzmanlığı olmayan kişilerce görsel olarak skorlanmıştır. Bulgular değerlendirilmiş ve istatiksel analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; Grade 4 ve Grade 5 tüm disk gruplarında Ra değerleri başlangıca göre azalma göstermiştir. Grade 4 ve 5 gruplarında; Çelik grupları en fazla, PEEK grubu en az yüzey değişimi göstermiştir. Grade 4 grubunda; bütün gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Grade 5 grubunda; PEEK ile kontrol grubu ve PEEK ile Titanyum grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Grade 5 titanyum, Grade 4 titanyumdan daha dayanıklı bir materyal olduğundan dolayı, yüzey değişimlerinden daha az etkilenmiştir. Çelik ve titanyum uçların peri-implant mukozitis ve peri-implantitis tedavi protokolleri arasında yer almaması gerektiği düşünülmektedir. En az yüzey değişimi yaratan uç PEEK grubudur. PEEK grubu peri-implant mukozitis ve peri-implantitis tedavisinde kullanılması önerilebilir. Ancak yine de yüzey özelliklerini minimal de olsa değiştirdiğinden ve yüzeyde kalıntı bırakabileceğinden dolayı daha fazla çalışma yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study; The aim of this study is to determine and compare the roughness ratio of titanium discs processed with different ultrasonic tips and to evaluate the reliability of mechanical ultrasonic treatment in the treatment of peri-implantitis. In our thesis study, 70 SLA surfaced sterilized titanium discs, 35 Grade 4 and 35 Grade 5, were used. The disks are divided into 7 groups, 5 in each group. Discs in groups 1,2 and 3 were processed with Woodpecker PT5 device; Discs in groups 4, 5 and 6 were processed with the Woodpecker UDS P device. Groups 1 and 4, with titanium tip; Groups 2 and 5, with steel tip; Groups 3 and 6 were treated with PEEK tip, and the discs in Group 7 were determined as the untreated control group. Acrylic stents were prepared to fix the discs and make measurements in a standard way. After measuring the initial roughness values with a profilometer, the discs were processed with ultrasonic tips. Afterwards, the result values were measured again with a profilometer and photographed under a stereomicroscope. These photographs were then visually scored by specialist dentists and non-dentists. The findings were evaluated and statistically analyzed. According to the findings of the study; In all Grade 4 and Grade 5 disc groups, Ra values decreased compared to the beginning. In Grade 4 and 5 groups; Steel groups showed the most surface change and PEEK group showed the least surface change. In the Grade 4 group; A statistically significant difference was found between all groups. In the Grade 5 group; There was no statistically significant difference between the PEEK and control group and the PEEK and Titanium group. Since Grade 5 titanium is a more durable material than Grade 4 titanium, it is less affected by surface changes. It is thought that steel and titanium tips should not be included in peri-implant mucositis and peri-implantitis treatment protocols. The end that creates the least surface change is the PEEK group. PEEK group may be recommended for use in the treatment of peri-implant mucositis and peri-implantitis. However, it may be recommended to carry out further work as it changes the surface properties, albeit minimally, and may leave residue on the surface.