Yenikapı 6 Batığı'nın konstrüksiyon özellikleri ve yapım tekniği önerisi
Construction proposal and construction techniques of Yenikapı 6 Shipwreck
- Tez No: 837250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE IŞIL KOCABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmada İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü tarafından yürütülen Yenikapı Kurtarma Kazıları'nda açığa çıkarılan Yenikapı 6 Batığı ve batığın yapım teknikleri konu edilmiştir. Arazide yerinde incelenerek daha sonra da laboratuvarda ayrıca incelemesi yapılarak batığın sahip olduğu özellikler belirlenmiş buna göre yapım teknikleri anlaşılarak, arazide bulunduğu kültür tabakasının da tarihlenmesiyle yapım yüzyılı belirlenmiş ve teknenin endaze planı çıkartılmıştır. Batık ayrıca çağdaşı olan diğer arkeolojik teknelerle yapım özellikleri bakımından karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Yenikapı 6 was a smaller sized merchant ship which used date between 9th-11th centuries. Detailed studies on this shipwreck's hull shows us that construction techniques of Yenikapı 6 is parallel with its era which is 9th-11th centuries. In additon that some local techniques are also noticeable. Constraction features of Yenikapı 6 has been revealed by detailed field studies-documentaion and after that detailed piece by piece documentaion.