Güneş santrallerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in solar plants
  1. Tez No: 837265
  2. Yazar: HALİL KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP FAHRİ KESKENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Enerji insanoğlu var olduğu sürece kullanması gereken temel ihtiyaçlarındandır. Enerjinin kaynaklarına göre ayrıldığında yenilenebilir enerji kaynaklarında diğer enerji kaynaklarının ana kaynağı olarak güneş enerjisi karşımıza çıkmaktadır. Güneş Enerjisinden faydalanma şekilleri arasında güneş enerjisinden elektrik elde etme yöntemi ile güneş enerjisi santralleri karşımıza çıkmaktadır. Güneş enerji santralleri Dünya ve Türkiye 'de yaygınlaşmasıyla santrallerin kurulum, bakım ve işletme safhalarında İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamaları ön plana çıkmaktadır. Risk değerlendirmesi güneş enerji santrallerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının başında gelmektedir. Yapılan çalışmada güneş enerji santrallerinde tehlike ve risklerin belirlendiği ve bu tehlike ve risklere karşı alınması gereken tedbirlerin belirlendiği, bu tedbirlerin uygulamasındaki sorumlu kişilerin belirlendiği ve bu önlemlerin alınması halinde yapılacak olan kontrol sonrası değerlendirme ile risklerin mümkün olan en az seviyeye indirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the basic needs that must be used as long as human beings exist. When energy is separated according to its sources, solar energy emerges as the main source of other energy sources in renewable energy sources. Among the ways of benefiting from solar energy, solar power plants with the method of obtaining electricity from solar energy are encountered. Occupational Health and Safety practices come to the fore in the installation, maintenance and operation phases of solar power plants, as solar power plants become widespread in the world and in Turkey. Risk assessment is at the forefront of occupational health and safety practices in solar power plants. In the study, the hazards and risks in solar power plants are determined and the measures to be taken against these dangers and risks are determined, the responsible persons for the implementation of these measures are determined, and the post-control evaluation to be made if these measures are taken. It is aimed to reduce the risks to the lowest level possible.