Güneş enerji santrallerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of solar power plants in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 860251
  2. Yazar: GURBET GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Halk Sağlığı, Energy, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma öncelikle güneş enerji santrallerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi Dünyada ve Türkiye de uygulama alanları konu alan literatür çalışması yapılmıştır. Daha sonra ise güneş enerji santrallerinde planlama, kurulum, devreye alma işlemlerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışanların karşılaşabilecekleri tehlike ve risklerin tespit edilmesi ve buna yönelik önlemler ile risklerin ya tamamen ortadan kaldırılması ya da kabul edilebilir seviyeye çekilmesi amaçlanmıştır. Güneş enerji santrallerinde çalışanların eğitimim/bilgi eksikliği, işe uygun olduklarına dair periyodik muayenelerinin olmaması, işe özgü kişisel koruyucu donanım kullanılmaması gibi unsurlardan dolayı iş kazası risklerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Literatür ve saha çalışmasından sonra risk analiz yöntemlerinde sıklıkla kullanılan fine Kinney, fmea ve l matris yöntemleri ile risk analizleri yapılmıştır. Aynı tehlike, risk ve önlemlerin belirtildiği 121 risk analiz maddesi 3 farklı risk analiz yönteminde değerlendirilmiş ve verdiği sonuçlar gözlemlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda fine Kinney risk analiz yöntemi ile yapılan çalışmasının daha doğru veriler verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the evaluation of solar power plants in terms of occupational health and safety in the world and Turkey has been carried out a literature study on the application areas. Then, it is aimed to identify the hazards and risks that employees may encounter in terms of occupational health and safety in planning, installation and commissioning processes in solar power plants and to eliminate the risks completely or to reduce them to an acceptable level. It has been determined that the risk of occupational accidents is high in solar power plants due to factors such as lack of training/information of employees, lack of periodic examinations that they are suitable for the job, and not using job-specific personal protective equipment. After the literature and field study, risk analyses were performed with Fine Kinney, Fmea and L matrix methods, which are frequently used in risk analysis methods. The 121 risk analysis items with the same hazards, risks and precautions were evaluated in 3 different risk analysis methods and the results were observed. As a result of the study, it was determined that the study conducted with Fine Kinney risk analysis method gave more accurate data.