Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisinde dextroz proloterapi ve ESWT'nin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of dextrose prolotherapy and ESWT in the treatment of myofacial pain syndrome
- Tez No: 837271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Miyofasiyal ağrı sendromunda (MAS) dekstroz proloterapi (PT) enjeksiyonu ile Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT)'nin Vizüel Analog Skala (VAS), Basınç Ağrı Eşiği (BAE), Boyun Özürlülük İndeksi (BÖİ) ve Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile karşılaştırılması. Gereç ve yöntem: MAS tanısı konulan 70 kişi (38,83±11,07) çalışmaya alınmıştır. Katılımcılar 35'er kişilik iki gruba randomize edilmiştir. 1. gruba %5 dekstroz ile PT enjeksiyonu bir hafta ara ile toplamda üç seans uygulanmıştır. 2. gruba radial ESWT bir hafta ara ile toplamda üç seans uygulanmış. Tedaviler trapez kasına yapılmıştır. Her iki grup tedavi öncesi, 2. hafta ve 4.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to compare the efficiacy of dextrose prolotherapy (PT) injection and Extracorporeal shock wave therapy (ESWT) using the Visual Analog Scale (VAS), Pressure Pain Threshold (PPT), Neck Disability Index (NDI) and Nottingham Health Profile (NHP) in myofascial pain syndrome (MPS). Materials and methods: 70 subjects (38.83±11.07) diagnosed with MPS were included in the study. Participants were randomized into two groups of 35 each. PT injection with %5 dextrose was applied three sessions with one week interval in Group 1. Three sessions of radial ESWT were applied with an interval of one week in Group 2. Treatments were performed on the trapezius muscle. Both groups were evaluated with VAS, PPT, NDI, and NHP before treatment, at week 2, and week 4.