Komplike ve non-komplike apandisit olgularının retrospektif karşılaştırılması
Clinical and laboratory retrospective comparison of complex and non-complicated appendicitis
- Tez No: 837286
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VEYSİ BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akut apandisit dünyada en sık görülen ve acil cerrahi müdahele gerektiren karın patolojilerinden birisidir. Hastaların tanısı klinik muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ile konur. Tanı ve tedavide gecikmelerin olması hastanın non-komplike apandisit halinden komplike apandisit halinde geçmesinde etkendir. Mevcut geçiş ise nihayetinde hastanın yara yeri enfeksiyonu, yatış süresi ve morbiditesinde artışlara yol açmaktadır. Preoperatif komplike apandisit tanısını koymuş olmamız hastaya yapılacak cerrahi veya konservatif tedavi seçeneklerinden hangisini seçeceğimizi ve hastaya yaklaşımımızı etkileyecektir. Biz bu çalışmamızda akut apandisit nedeni ile ameliyat edilen hastaları retrospektif olarak inceleyerek hastaların ameliyat öncesi klinik ve laboratuvar parametrelerinden faydalanarak komplike veya non-komplike apandisit tanısını koyabilmeyi hedefledik. Bu amaçla doğru medikal ve cerrahi seçeneklerinin uygulanabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis is one of the most common abdominal pathologies requiring emergency surgical intervention worldwide. Diagnosis of patients is made through clinical examination, laboratory tests, and imaging methods. Delays in diagnosis and treatment can lead to the transition of a patient from non-complicated appendicitis to complicated appendicitis. This transition ultimately results in increased risk of surgical site infection, length of hospital stay, and morbidity. The preoperative diagnosis of complicated appendicitis in acute appendicitis will determine our choice between surgical or conservative treatment options and influence our approach to the patient. In this study, we aimed to diagnose complicated or non-complicated appendicitis by examining patients who underwent surgery for acute appendicitis retrospectively, based on their preoperative clinical and laboratory parameters. We believe that this will enable the implementation of appropriate medical and surgical options.