Acil serviste akut apandisit tanısı alan hastaların geriye dönük analizi
Retrospective analysis of patients diagnosed with acute appendicitis in the emergency department
  1. Tez No: 909711
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç: Acil servis (AS) başvurusunda akut apandisit (AA) tanısı alan hastaların rutin parametrelerini değerlendirilerek, hastaların komplikasyon durumunu ve bu parametrelerin hastalığın ciddiyeti üzerindeki etkilerini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, AS'de 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında AA tanısı alan hastaların araştırıldığı retrospektif bir çalışmadır. Hastaların yaşı ve cinsiyeti gibi demografik verileri, kan tetkiklerinden elde edilen laboratuvar değerleri, AS'de hesaplanan Apandisit İnflamatuar Yanıt (AIR) ve Alvarado skorları kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler sonucunda hastaları komplike apandisit (KA) ve non-komplike apandisit (NKA) vakaları olarak iki gruba ayırdık. Bulgular: Çalışmamıza dâhil edilen 223 hastanın %63,7'si erkek olup yaş ortalaması 37.5 ± 16.8 yıl olarak hesaplanmıştır. KA olgularının hematolojik parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek nötrofil / lenfosit oranı (NLR), platelet / lenfosit oranı (PLR), C-reaktif protein (CRP), sistemik immun inflamasyon indeksi (SII), beyaz kan hücresi (WBC), nötrofil düzeylerine, daha düşük lenfosit / C-reaktif protein oranı (LCRP) ve lenfosit sayısına sahip olduğu belirlenmiştir. Biyokimyasal parametreleri karşılaştırdığımızda ise KA olgularının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek üre, kreatinin, total bilirubin, indirekt bilirubin seviyelerine sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca KA olgularının istaistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek AIR ve Alvarado skorlarına sahip oldukları tespit edilmiştir. KA tespit etmede AIR ve Alvarado skorları, LCRP ve NLR paramatrelerinin sensivite ve spesifiteleri incelendiğinde; AIR Skoru için sırasıyla %85,9, %47,9 (kesme ≥6, %95 CI, 0.675-0.821, AUC: 0.748; p: 0,00), Alvarado skoru için sırasıyla %80,6, %44,5 (kesme ≥6, %95 Cl, 0,527-0,683, AUC 0,605; p: 0,10), LCRP oranı için sırasıyla %78,9, %89,7 (kesme ≤0.1 %95 CI, 0,711-0,847, AUC 0,782; p: 0.00), NLR oranı için sırasıyla %64,9, %77,1, (kesme ≥8.2 95% Cl, 0,585-0,743, AUC 0,664; p: 0,01) olarak bulunmuştur. Sonuç: İnflamatuvar belirteçlerin, KA / NKA apandisit ayrımında kıymetli parametreler olduğu düşünülmektedir. Bizim çalışmamızda; LCRP, SII, NLR, PLR gibi değerlerin, KA / NKA ayrımında kullanışlı parametreler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In our study, we aimed to evaluate the routine parameters of patients diagnosed with acute appendicitis at emergency service admission, and to determine whether they show the severity of complications and the disease. Material and Method: This study is a retrospective study of patients who were diagnosed with acute appendicitis in the emergency department between January 1, 2019, and December 31, 2020. Demographic data such as the age and gender of the patients, laboratory values obtained from blood tests, and AIR and Alvarado scores calculated in the emergency department were recorded. As a result of the data obtained, we divided the patients into two groups complicated appendicitis (CA) and non-complicated appendicitis (NCA) cases. Results: Of the 223 patients included in our study, 63.7% were male and the mean age was calculated as 37.5 ± 16.8 years. It was determined that complicated appendicitis cases had statistically significantly higher NLR, PLR, CRP, SII, WBC, neutrophil levels, and lower LCRP, lymphocyte count in terms of hematological parameters. When we compared the biochemical parameters, it was observed that the complicated appendicitis cases had statistically significantly higher urea, creatinine, total bilirubin, and indirect bilirubin levels. In addition, complicated appendicitis cases were found to have statistically significantly higher AIR and Alvarado scores. When we examined the sensitivity and specificity of the AIR Score, Alvarado Score, LCRP, and NLR parameters in detecting complicated appendicitis we found them to be for AIR Score 85.9%, 47.9% (cut-off ≥6, 95% CI, 0.675-0.821, AUC: 0.748; p:0.00), for Alvarado score 80.6%, 44.5% (cut-off ≥6, 95% CI, 0.527-0.683, AUC: 0.605; p:0.10), for LCRP ratio 78.9%, 89.7% (cut-off ≤1, 95% CI, 0.711-0.847, AUC: 0.782; p: 0.00), for NLR ratio 64.9%, 77.1% (cut-off ≥8.2, 95% CI, 0.585-0.743, AUC: 0.664; p: 0.01). Conclusion: Inflammatory markers are thought to be valuable parameters in the differentiation of complicated and non-complicated appendicitis. LCRP, SII, NLR, and PLR have been found useful parameters in differentiating complicated and non-complicated appendicitis in this study.