Emotion regulation in emotionally focused therapists working with high-conflict couples
Yüksek çatışmalı çiftlerle çalışan duygu odaklı çift terapistlerinde duygu düzenleme
  1. Tez No: 837337
  2. Yazar: CEMİLE YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KAFESCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ortak faktörler teorisinde terapistin duygu düzenlemesinin, terapi sürecinde önemli bir faktör olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma, terapide değişim mekanizması olarak kırılgan duyguları kullanan duygu odaklı çift terapistlerinin, terapide daha stresli bir ortam yaratabilen yüksek çatışmalı çiftlerle çalışırken deneyimledikleri duyguları ve bu duyguları düzenlemek için kullandıkları duygu düzenleme becerilerini keşfetmek amacıyla yürütülmüştür. Duygu odaklı çift terapisi uygulayan ve yüksek çatışmalı çiftle çalışma deneyimi olan 21 psikoterapist bu çalışmaya katılmış ve onlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ortak temaları ve örüntüleri anlamak amacıyla tematik analiz kullanılmıştır. Sonuçlar, alt temalarıyla beraber beş ana temayı ortaya çıkarmıştır: :“Terapistlerin Farklı Zorlayıcı Duygusal Deneyimleri”,“Olumlu Bir Duygu Olarak Seanslardan Sonra Rahatlama”,“Terapistlerin Duygularının Tetikleyicileri”,“Algılanan İşlevsel Duygu Düzenleme Stratejileri”ve“Terapist Düzenleme Stratejilerinin Terapi Sürecine Olumlu Etkisi”. Mevcut çalışmanın sonuçları, duygu düzenleme ve terapistin kendi yaşantısı eğitim modeli ile ilgili literatüre dayalı olarak tartışılmıştır. Güçlü yönler, sınırlamalar, gelecekteki olası araştırmalar ve klinik çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Therapist emotion regulation is an important factor in the therapy process and cited among the common factors that explain change in effective therapy models. This study was conducted to explore emotional experiences and emotion regulation strategies of emotionally focused therapists who use primary emotions as a change mechanism while working with high-conflict couples. 21 psychotherapists who use emotionally focused therapy (EFT) and have experience working with the high-conflict couple(s) were recruited and interviewed. Thematic analysis was conducted to understand the common themes and patterns of EFT therapists working with high conflict couples. The results indicated five main themes:“Different Compelling Emotional Experiences of the Therapists”,“Relief After Sessions as a Positive Emotion”,“Triggers of Therapists' Emotions”,“Perceived Adaptive Emotion Regulation Strategies”, and“Positive Impact of the Therapist's Regulation Strategies on the Therapy Process”. Results from the current study are discussed based on the literature on emotion regulation and the person-of-the therapist training model. Strengths, limitations, possible future research, and clinical implication are presented.