Hume on the value of insatiable curiosity
Hume'da giderilemeyen merakın değeri
  1. Tez No: 837336
  2. Yazar: HATİCE ZEYNEP COŞKUNKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Epistemik özneler bilmediklerini merak ederler. Ancak onların merak ettikleri bazen yalnızca bilinmeyen değil, aynı zamanda kısıtlı zihinsel yetileri ve bilişsel kapasiteleri nedeniyle onlar için bilinemezdir. Bu tezde iki tür merak arasında ayrım yapılmaktadır. Giderilebilen merak bilinebilen nesneler hakkındadır ve söz konusu nesnelerin bilgisiyle tatmin edilmesi epistemik olarak olanaklıdır. Giderilemeyen merak ise bilinemeyen nesneler hakkındadır ve bu nedenle tatmin edilmesi epistemik olarak olanaksızdır. Bir yandan teorik bir yandan da tarihsel olan bu tez, giderilemeyen merakın değerli olup olmadığı sorusunu sormakta ve bu soruya ilişkin olumlu bir yanıtı David Hume'un meraka dair açıklamalarından çıkarabileceğimizi göstermeyi amaçlamaktadır. Bu tezde İnsan Doğası Üzerine Bir İnceleme'nin ikinci kitabında yer alan“Merak veya Doğruluk Sevgisi”başlıklı bölümünün yeni bir yorumunu sunuyorum. Hume'un merak ile zevk arasındaki ilişkiye yönelik açıklamalarının onun merakın değerine ilişkin görüşlerini yansıttığını ileri sürüyorum. Hume'un birçok farklı konuya ilişkin şüpheci sonuçlara vardığı genel olarak kabul edilmektedir ve bu konulardan biri de nedenselliktir. Bu tezde Hume'un nedensellik hakkındaki merakını giderilemeyen bir merak örneği olarak alıyor ve meraka adanmış bölümü onun kendi giderilemeyen merakı ışığında okunmayı öneriyorum. Bu tezde sunulan yeni yoruma dayanarak giderilemeyen merakın Hume için epistemik özneye zevk verme kapasitesinden dolayı araçsal olarak değerli olduğu sonucuna varıyorum.
Özet (Çeviri)
Epistemic subjects become curious about what they do not know. However, what they become curious about is sometimes not only unknown but also unknowable to them due to their limited mental faculties and cognitive abilities. In this thesis, two kinds of curiosity are distinguished. Satiable curiosity is about a knowable object, and it is epistemically possible to satisfy it by the knowledge of that object. On the other hand, insatiable curiosity is about an unknowable object, and therefore, it is epistemically impossible to satisfy it. This thesis, which is partly theoretical and partly historical, raises the question of whether insatiable curiosity is valuable and aims to show that we can extract an affirmative answer to this question from David Hume's account of curiosity. In this thesis, I offer a novel interpretation of the section titled“Of curiosity, or the love of truth”in Book II of A Treatise of Human Nature. I argue that Hume's explication of the relationship between curiosity and pleasure reflects his view on the value of curiosity. It is generally held that Hume arrives at skeptical conclusions with respect to many different issues, one of which is causation. In this thesis, I take Hume's curiosity about causation as an example of insatiable curiosity and suggest reading the section devoted to curiosity in light of his own insatiable curiosity. By appealing to the novel interpretation offered in this thesis, I conclude that, for Hume, insatiable curiosity is instrumentally valuable in virtue of having the capacity to give pleasure to an epistemic subject.