The effects of psychotherapists' body movement coordination on children's affect regulation and adaptive play in mentalization-based therapy for children
Çocuklar için zihinselleştirmeye dayalı terapide psikoterapistlerin beden hareketleri koordinasyonunun çocukların duygu düzenlenmesine ve adaptif oyununa etkisi
  1. Tez No: 992680
  2. Yazar: ESMA BİLGE SÖZÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuklar için Zihinselleştirmeye Dayalı Terapi (MBT-C), çocukların kendilerinin ve başkalarının zihinsel durumlarını ve davranışlarını anlama becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, çocuk psikoterapisinde zihinselleştirme ilkelerine bağlılık ile çocuğun duygu düzenleme ve sembolik oyunu arasında bir ilişki bulmuştur. Bununla birlikte, terapistin vücut hareketi koordinasyonunun çocuk psikoterapisindeki etkisi gibi daha spesifik konuların anlaşılması gerekmektedir. Beden hareketleri koordinasyonu (BMC), psikoterapistlerin vücudunu, yüz ile ses ifadelerini ve hareket dinamiklerinin kalitesini; çocuğun duygusal ihtiyaçları doğrultusunda kullanmasını ifade eder. Bu çalışma, terapistlerin beden hareketleri koordinasyonunun çocukların duygu düzenlemesini ve adaptif oyununu nasıl etkilediğine odaklanmıştır. Terapi boyunca terapistin beden hareketleri koordinasyonu arttıkça çocuğun duygu düzenlemesinin ve adaptif oyununun da artacağı öngörülmüştür. Araştırmanın örneklemi yaşları 5 ile 12 arasında değişen, klinik semptomları olan 95 çocuktan ve 16 MBT-C terapistinden oluşmuştur. Çocukların duygu düzenlemesini ve adaptif oyununu değerlendirmek için 245 zihinselleştirmeye dayalı terapi seansı Children's Play Therapy Instrument (CPTI) ile kodlanmıştır. Terapistlerin vücut hareket koordinasyonunu değerlendirmek amacıyla, seanslar Psychotherapist's Body Movement Coordination in Child Psychotherapy Coding System ile kodlanmıştır. Verilerin iç içe geçmiş yapısına dayalı olarak Çok Düzeyli Modelleme kullanılmıştır. Sonuçlar, terapistlerin beden hareketleri koordinasyonunun çocuğun duygu düzenlemesi ve adaptif oyununu olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Bu nedenle, çocuk psikoterapistleri çocuğun sözsüz iletişim ipuçlarının farkında olmalı ve duygusal ihtiyaçları anlamak için beden, yüz ve ses ifadelerini kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Mentalization-Based Therapy for Children (MBT-C) aims to enhance children's ability to understand their and others' mental states and behaviors. Research has found a facilitating relationship between adherence to mentalization principles in child psychotherapy and children's emotional regulation and symbolic play. However, more specific aspects, such as the impact of the therapist's body movement coordination in child psychotherapy, remain to be understood. Body movement coordination (BMC) refers to psychotherapists' use of their body, facial and vocal expression, and the quality of their movement dynamics in relation to the child's emotional needs. This study focused on how therapists' body movement coordination predicts children's affect regulation and adaptive play. It was predicted that as the therapist's body movement coordination increases, the child's in-session affect regulation and adaptive play increases throughout the treatment. The study sample was 95 children between the ages of 5 to 12 with clinical symptoms and 16 MBT-C therapists. In order to assess affect regulation and adaptive play, 245 mentalization-based therapy sessions were coded with the Children's Play Therapy Instrument (CPTI). To evaluate the body movement coordination of therapists, sessions were coded using the Psychotherapist's Body Movement Coordination in Child Psychotherapy Coding System. Multilevel Modeling was used to assess the relationship between variables based on the nested structure of the data. The results showed that therapists' body movement coordination positively predicted children's emotion regulation and adaptive play. Therefore, child psychotherapists should be aware of the child's nonverbal communication cues and use their body, facial, and vocal expressions to understand the child's emotional needs.