The differences in perceived therapeutic change by clients in couple therapy
Çift terapisinde danışanların algıladıkları terapötik değişimdeki farklılıklar
  1. Tez No: 952495
  2. Yazar: ARZU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER SELENGA GÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çift terapisinde terapötik değişim algılarına yönelik araştırmalar, erkekler ve kadınlar arasında iletişim, davranış değişiklikleri ve duygusal deneyimlerinde anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir (Doss vd., 2005). Kadınlar, anlaşıldıklarında ve onaylandıklarında terapiden daha fazla yararlanırken; erkekler yeni beceriler öğrenmek, içgörü kazanmak ve ihtiyaçlarını fark etmekten daha fazla fayda sağladıklarını bildirmiştir (Arora & Bhatia, 2022). Ayrıca, kadınlar ilişkisel uyumda, erkekler ise bireysel işlevsellikte ilerleme kaydetmektedir (Knobloch-Fedders vd., 2015). Ancak bu farklılıkların ayrıntılı biçimde incelendiği çalışmalar sınırlıdır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla, bu çalışma 17 heteroseksüel çiftin değişim deneyimlerini tematik analiz yöntemiyle incelemiş ve kadın ve erkek danışanların değişim süreçleri ve cinsiyete bağlı deneyim farklılıkları ortaya konmuştur. Bulgular, bireysel (öz-farkındalık, duygu düzenleme) ve ilişkisel (iletişim, yakınlık, güven) düzeylerde değişimleri göstermiştir. Değişim süreci terapötik müdahaleler, aktif katılım ve terapist faktörleri (duygusal bağ, objektiflik, rehberlik) ile kolaylaştırılmış; süreç algısında cinsiyet farklılıkları belirginleşmiştir. Kadınlar daha çok duygusal işleme ve ilişkisel iyileşmeyi, erkekler ise yapılandırılmış, çözüm odaklı değişimleri vurgulamıştır. Kadınlar destek sistemlerinden daha fazla yararlanırken, erkeklerde problemle yüzleşme korkusu öne çıkmıştır. Bulgular, sosyokültürel normların değişim süreçlerini etkilediğini ve klinik uygulamalarda cinsiyete ve kültüre duyarlı, esnek müdahalelerin önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Studies on perceptions of therapeutic change in couple therapy indicate significant differences between men and women regarding communication, behavioral changes, and emotional experiences (Doss et al., 2005). Women tend to benefit more from therapy when they feel understood and validated, whereas men report gaining more from learning new skills, developing insight, and recognizing their needs (Arora & Bhatia, 2022). Furthermore, while women show greater progress in relational adjustment, men demonstrate improvement primarily in individual functioning (Knobloch-Fedders et al., 2015). However, studies offering a detailed examination of these differences remain limited. Addressing this gap, the present study explored the change experiences of 17 heterosexual couples using thematic analysis, highlighting the gendered differences in therapeutic change processes. The findings revealed changes at individual (self- awareness, emotion regulation) and relational (communication, intimacy, trust) levels. Change processes were facilitated by therapeutic interventions, active client engagement, and therapist-related factors (emotional bond, objectivity, guidance), with gender differences becoming particularly salient in process perceptions. Women predominantly emphasized emotional processing and relational healing, whereas men highlighted structured, solution-focused changes. Additionally, women benefited more from support systems, while fear of confronting problems emerged more prominently among men. These findings suggest that sociocultural norms influence change processes and underline the importance of gender- and culture-sensitive, flexible interventions in clinical practice.