Laundry training for Generation Z: Exploring the role of augmented reality in training sustainable garment care
Z kuşağı ı̇çı̇n çamaşır eğı̇tı̇mı̇: Sürdürülebı̇lı̇r gı̇yı̇m bakımı eğı̇tı̇mı̇nde artırılmış gerçeklı̇ğı̇n rolünün araştırılması
  1. Tez No: 837344
  2. Yazar: BAHAREH VAHIDIANSADEGH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MERVE UYGUN AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin temel amacı, Z kuşağının sürdürülebilir giysi bakımı (yıkama, kurutma ve ütüleme) eğitimini sağlamak için Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisinin nasıl bir aracı olarak kullanılabileceğini araştırmaktadır. Giyim bakım için kullanılan yaklaşık 60 farklı simge ve çamaşır yıkama talimatı mevcuttur. Bu çeşit fazlalığı ve eğitim eksikliği nedeniyle, birçok kişi yıkama yöntemini kendi rutinlerine göre belirler. Bu alışkanlık, ev içi enerji ve su tüketiminin artması, sera gazlarının salınımı ve giysi dayanıklılığının azalması gibi çevresel sorunları önemli ölçüde etkilemektedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, moda endüstrisinden doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen nesli tükenmekte olan türler için işaret tabanlı Artırılmış Gerçeklik (AR) deneyimleri tasarlanmıştır. 24 kişinin katıldığı bu çalışma, veri toplama ve analiz yöntemlerinin kullanıldığı vetematik içerik analizi yaklaşımının uygulandığı etnografik bir araştırmadır. Bulgular, katılımcıların AR kullanımına yönelik olarak genel anlamda olumlu olduklarına dair bir algı sunmaktadır. Katılımcılar, farkındalıklarının arttığını, daha fazla katılım sağladıklarını ve bu yöntemin etkinliğini kabul ettiklerini belirtmişlerdir. Tüm bu faktörler katılımcılardaki güçlü olumlu duyguları tetiklemiştir. Deney öncesi aşamada AR'ye ilk başta aşina olmamalarına rağmen, yanıt verenlerin çoğu AR'nin sürdürülebilir giysi bakımı eğitimindeki olumlu rolünü kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the use of Augmented Reality (AR) as a mediator for training sustainable garment care (washing, drying, and ironing) to Generation Z. There are around 60 distinct laundry indications that explain how items should be laundered. This thesis deals with a prevalent issue as the tendency of individuals to be rely on personal habits and routines due to the variety of instructions and lack of proper training. Unsustainable Personal habits significantly impacts environmental issues like high level of energy and water consumption, considerable amount of greenhouse gasses emission, and low clothes durability. To tackle this issue, marker-based Augmented Reality (AR) experiences are designed for endangered species that are affected directly or indirectly by the fashion industry. In this study, 24 individuals participated, and the data collection and analysis method employed was ethnographic research with a thematic content analysis approach. Findings revealed a generally positive perception towards the use of AR technology. Participants exhibited higher awareness, engagement, and agreed on its effectiveness, eliciting strong positive emotions. Despite some initial unfamiliarity with AR at the pre-experiment stage, most respondents acknowledged the beneficial role of AR in training for sustainable garment care.