An investigation of mental health professionals' abilities to recognize emotions and complex mental states from facial expressions
Ruh sağlığı çalışanlarının yüz ifadelerinden duyguları ve karmaşık zihin durumlarını tanıma becerileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 837359
  2. Yazar: MEHMET EMİN SAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TIMOTYH RICHARD JORDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ruh sağlığı çalışanlarının yüz ifadelerinden duygu ve karmaşık zihin durumlarını tanıma becerilerini incelemektir. Bu amaçla, psikolog ve psikolojik danışmanlardan oluşan 36 kişilik ruh sağlığı çalışanına ve ruh sağlığı çalışanı olmayan 24 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcıların yüz ifadelerinden duygu ve karmaşık zihin durumlarını tanıma becerileri,“McGill Yüz Veri Seti”aracılığı ile değerlendirilmiştir. Veri setinin orijinal dilinin İngilizce olması nedeniyle, Türkçe diline çeviri ve pilot uygulama yapılmıştır. Veri setinin uygunluğu değerlendirildikten sonra ana çalışmaya geçilmiştir. Bu çalışmada öne sürülen ilk hipotez, ruh sağlığı çalışanlarının yüz ifadelerinden duygu ve karmaşık zihin durumlarını diğer kişilere göre daha iyi tanıdığıdır. İkinci hipotezde ise, yüz ifadelerini tanıma performansı bakımından kadın ve erkek katılımcılar arasında anlamlı bir fark olması beklenmektedir. Ruh sağlığı çalışanları ve diğer grubun yüz ifadelerini tanıma performansı Bağımsız Örneklem t-testi ile analiz edilmiş ve ruh sağlığı çalışanlarının yüz ifadelerini anlamlı şekilde daha iyi tanıdığı görülmüştür. Kadın ve erkek katılımcıların yüz tanıma performansları Bağımsız Örneklem t-testi ile analiz edilmiş ve iki grup arasında yüz ifadelerini tanıma konusunda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, araştırmanın literatüre katkıları, araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the ability of mental health workers to recognize emotions and complex states from facial expressions. For this purpose, 36 mental health professionals consisting of psychologists and psychological counselors and 24 people who are not mental health professionals were reached. The participants' ability to recognize emotions and complex states from facial expressions was assessed using the McGill Face Database. Since the original language of the data set was English, translation into Turkish and pilot study were done. The first hypothesis of this study was that mental health professionals recognize emotions and complex states from facial expressions better than other people. In the second hypothesis, it was expected that there is a significant difference between male and female participants in terms of facial expression recognition performance. The facial expression recognition performance of mental health professionals and the other group was analyzed by Independent Sample t-test, and it was found that mental health professionals recognized facial expressions significantly better. The face recognition performances of female and male participants were analyzed by Independent Sample t-test and no significant difference was found between the two groups. The findings of the research, contributions to the literature, limitations of the study and suggestions for future studies are discussed.