Travma ile çalışan ruh sağlığı uzmanlarının ego durumları ve psikolojik durumları üzerine bir inceleme
An investigation on the ego conditions and psychological situations of mental health experts working with trauma
  1. Tez No: 591341
  2. Yazar: İBRAHİM CEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada travma ile çalışan ruh sağlığı uzmanlarının ölçeklerden alınan puanlara göre ego durumları ile kısa semptom belirtileri ve umutsuzluk, çaresizlik, talihsizlik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi travma alanında en az bir yıllık deneyimi olan ve hali hazırda danışmanlık yapmaya devam eden psikologlar, psikiyatristler ve psikolojik danışmanlar arasından yansız örnekleme yöntemi ile seçilmiş 215 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada Ego Durumları Ölçeği; Umutsuzluk, Çaresizlik, Talihsizlik Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri ve katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney-U Testi; Kruskal Wallis H Testi ve Sperman's Rho Korelasyon Katsayısı Tekniği kullanılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan ruh sağlığı uzmanlarının 111'i (%51,6) kadın, 104'ü (%48,4) erkektir. Araştırma bulguları incelendiğinde, travma ile çalışan ruh sağlığı uzmanlarının kısa semptom (psikolojik) durumları ve umutsuzluk, çaresizlik, talihsizlik düzeylerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Katılımcıların ego durumlarının dağılımı incelendiğinde, öncelikle yetişkin ebeveyn ego durumu dağılımlarının yüksek olduğu, bunu sırasıyla koruyucu ve eleştirel ebeveyn ego durumunun izlediği sonucuna ulaşılmıştır. Travma ile çalışan ruh sağlığı uzmanlarının ego durumları ile kısa semptomları ve umutsuzluk, çaresizlik, talihsizlik düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Travma ile çalışan ruh sağlığı uzmanlarının kısa semptom (psikolojik) durumları ile umutsuzluk, çaresizlik, talihsizlik düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the ego status of mental health professionals working with trauma involving the short symptom indications and the levels of their despair, helplessness, misfortune according to the scores obtained from the scales. In this study, which is an easily accessible sampling method, sample size consisted of 215 individuals selected by neutral sampling method who have at least one year of experience in the field of trauma and who are currently being consulted by psychologists, psychologists and psychological counselors. In this selected sample group; personal information forms prepared by the researcher to determine the demographic information of the participants, short symptom inventories, despair, helplessness, misfortune inventories and ego status scales were applied. The sample group of mental health professionals are consisted of 111 females (51,6%) and 104 males (48,4%). When the research findings are investigated, the short symptom status of mental health professionals working with traumas and the levels of their hopelessness, helplessness and misfortune were at a moderate level. When the distribution of participants' ego status is examined it is concluded that primarily the adult parental ego status distributions are high, and they are followed respectively by critical and protective parental ego status. It is concluded that no statistically significant relationship was found between the ego status of mental health professionals working with traumas and their hopelessness, helplessness and misfortune levels and their short symptoms status. It is also concluded that there is a positive and significant relationship was found at a moderate level between the short symptom indications and despair, helplessness and misfortune levels of the mental health professionals working with traumas.