التأويل النحويّ في تفسير ابن كمال باشاسورة البقرة نموذجا
Ibn Kemal Paşa tefsirindeki sözdizimsel hermeneutiği: Örnek olarak Bakara Suresi yorumu
  1. Tez No: 837358
  2. Yazar: MOHAMMED NASEEM TAHA TAHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULNASER SULTAN MOHSEN SALLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dilbilgisi tefsiri, tefsircilerin eski ve yeni dönemlerde başvurdukları kaynaklardan önemli bir kaynaktır. Dilbilimsel tefsir, metindeki ifadelerin dilbilgisi kurallarından farklı olarak yorumlanması veya anlamın hizmetine sunulması için tefsircilere ilham kaynağı olmuştur ve olmaya Birçok kez tefsirciler, sadece sözden anlaşılamayan anlamlara ulaşmak için dilbilgisi tefsiri kullanır. İbn Kemal Paşa, dilbilgisi tefsire büyük önem vermiş ve tefsirinde çoğu dilbilgisi tefsir yöntemini kullanmıştır. Bir ayeti yorumlamak için başka bir ayetten alıntı yaparak fikrini desteklediği görülebilir ve bazen yorumunu güçlendiren bir okumaya atıfta bulunabilir. İbn Kemal Paşa, dilbilgisi yorum gerektiren ayetleri hiçbir zaman ihmal etmedi. Bu çalışma, İbn Kemal Paşa'nın tefsirinde dilbilgisi tefsiri incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, dilbilgisi tefsirin önemini ve İbn Kemal Paşa'nın tefsirindeki ilgisini ortaya koymak ve İbn Kemal Paşa'nın Kuran ayetlerini anlam ve bağlamla uyumlu bir şekilde yönlendirdiğini açıklamaktır. İbn Kemal Paşa, Allah'ın kitabına hizmet etmek için elindeki tüm imkanları kullanarak dilbilgisi tefsiri kullanmıştır. Bu çalışmanın önemi, anlam çerçevesini genişletmedeki büyük önemi ve İbn Kemal Paşa ve diğer tefsircilerin ilgisi nedeniyledir. Araştırmacı, kısmi tümevarlama yöntemini kullanarak Bakara Suresi'ni incelemiştir. Bu çalışmanın en önemli sonuçlarından biri, İbn Kemal Paşa'nın tefsirinin dilbilim, Kuran bilimi, şeriat bilimi, Kur'an okumaları ve hadis bilimlerini birleştiren bir tefsir olduğudur. Yazar, aslında bir ayeti yorumlamaya ihtiyaç duyan yerlerde dilbilgisi yorumu kullanırken, özellikle yoruma göre anlamı genişleyen ayetlerde dilbilimsel yorumu benimsemiştir. İbn Kemal Paşa, ayetleri birbirine bağlama ve birbirleriyle yorumlama yoluna gitmiştir ve ayrıca ayetin bağlamıyla da ilgilenmiştir. Dilbilgisi kurala aykırı bir yorum yapmak için kullanılabilecek kanıtlar bulamazsa, önceki düşüncelere başvurur."Allah'ın şu ayetinde geçen 'kesiyorlar' ifadesinden yola çıkarak, İbrahim Suresi'ndeki 'keserler' ifadesindeki bağlaç harfinin çıkarılmasını kanıt olarak kullanmış ve bu yöntemi takip etmiştir. İbn Kemal Paşa'yı bu yorum yoluna iten en önemli sebeplerden biri, etkenlik teorisi olmuştur. Bu konuda en iyi kanıt, bu çıkarma yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Grammar exegesis is an important source from the sources that commentators refer to in the old and new periods. Linguistic exegesis has inspired and has inspired commentators to interpret the expressions in the text as different from the grammatical rules or to put them at the service of meaning. Ibn Kemal Pasha gave great importance to grammatical exegesis and used most of the grammatical exegesis methods in his tafsir. It can be seen to support the idea by quoting another verse to interpret a verse, and it can sometimes refer to a reading that reinforces its interpretation. Ibn Kemal Pasha never neglected the verses that required grammatical interpretation. This study examines grammatical exegesis in Ibn Kemal Pasha's commentary. The aim of this study is to reveal the importance of grammatical exegesis and its relevance in Ibn Kemal Pasha's commentary, and to explain that Ibn Kemal Pasha directed the verses of the Qur'an in harmony with meaning and context. Ibn Kemal Pasha used grammatical commentary, using all the means at his disposal, to serve the book of Allah. The importance of this work is due to its great importance in expanding the framework of meaning and the interest of Ibn Kemal Pasha and other commentators. The researcher analyzed Surah Al-Baqara using partial induction method. One of the most important results of this study is that Ibn Kemal Pasha's tafsir is a tafsir that combines linguistics, Qur'an science, shari'a science, reading the Qur'an and hadith sciences. While the author uses grammatical interpretation where there is a need for interpretation of a verse, he has adopted linguistic interpretation, especially in verses whose meaning expands according to the interpretation. Ibn Kemal Pasha tried to connect and interpret the verses with each other and was also interested in the context of the verse. If he cannot find evidence that can be used to make a comment against the grammatical rule, he resorts to previous ideas." Based on the expression 'they cut' in the following verse of Allah, he used the removal of the conjunction letter in the phrase 'cuts' in Surah Ibrahim as evidence and followed this method. One of the most important reasons that pushed Kemal Pasha to this path of interpretation was the theory of effectiveness.The best evidence in this regard is this method of inference