Irak Türkmeneli'nde Telafer'in konumu ve Dr. Hüseyin İlhanlı üzerine bir inceleme
Telafer's location in Iraqi Turkman area and examination of Dr Huseyin İlhanlı
- Tez No: 837362
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Irak Türkmen edebiyatı, Irak'ın kuzey bölgelerinde yaşayan ve Irak Türkmen ağzını konuşan etnik bir grubun sanatsal faaliyetlerinden meydana gelmektedir. Yazı dili olarak Türkiye Türkçesini kullanan Irak Türkmen edebiyatı, geçmişten günümüze önemli şair ve yazarlar yetiştirmiştir. Irak Türkmen kültür ve sanat dünyasında yer alan isimlerin keşfedilmesi ve eserlerinin belgelenmesi, bu bölgedeki kültürel zenginliğin korunması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, şair Hüseyin İlhanlı'nın eserleri üzerine odaklanarak, Irak Türkmen kültüründeki önemli bir edebiyat hazinesini gün yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır. Tez, şairin eserlerinin farklı sunum biçimlerini, özellikle YouTube gibi çevrimiçi platformlarda paylaşılan şarkılar ve yazılı olarak saklanan defterler ve evraklar üzerinden incelenmektedir. Hüseyin İlhanlı'nın edebî kişiliği, ele aldığı temalar ve kullanmış olduğu anlatım tarzı detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve Irak Türkmen kültüründeki yeri üzerine vurgu yapılmıştır. Tez, şairin eserlerini daha geniş bir kitleye tanıtmayı hedeflerken gelecekte kitap formatında yayınlanması için bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır. Böylece, İlhanlı'nın eserleri daha geniş bir okuyucu kitlesi tarafından keşfedilecek ve Irak Türkmen kültürünün zenginliği daha geniş bir kapsamda tanıtılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Iraqi Turkmen literature consists of the artistic activities of an ethnic group living in the northern regions of Iraq and speaking the Iraqi Turkmen dialect. The Turkmen people who settled in the geographical area of Iraq have a rich literary tradition within Turkish literary history. Turkmen literature in Iraq, which employs Turkish from Turkey as its written language, has nurtured significant poets and writers from the past to the present. The exploration and documentation of the names involved in Turkmen culture and the arts hold immense importance in preserving the cultural richness of this region. This study aims to highlight a crucial literary treasure of Iraqi Turkmen culture by focusing on the works of the poet Hüseyin İlhanlı. The thesis examines various forms of presentation of the poet's works, particularly those shared on online platforms such as YouTube, as well as written records and documents. Hüseyin İlhanlı's literary persona, the themes he explores, and his chosen narrative style have been meticulously analyzed, emphasizing his place within Iraqi Turkmen culture. The thesis strives to introduce the poet's works to a broader audience while also laying the groundwork for future publication in book format. This way, a wider readership will discover İlhanlı's works, and the richness of Iraqi Turkmen culture will be presented more extensively.