Hipertiroidi hastalarının osteoporoz ve metabolik kemik hastalıkları yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of hyperthyroid patients for osteoporosis and metabolic bone diseases
  1. Tez No: 837403
  2. Yazar: YASİN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, UZMAN GÖKTUĞ SARIBEYLİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertiroidi hastalarında osteoporoza oldukça sık rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; yeni hipertiroidi tanısı alan hastalarda osteoporoz ve osteomalasi gibi metabolik kemik hastalığı sıklığının belirlenmesi ve bu duruma neden olabilecek faktörlerin araştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışma; kesitsel, tek merkezli ve analitik bir araştırma olarak planlandı. S.B.Ü. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğine başvuran ve ilk defa hipertiroidi tanısı alan, antitiroid tedavi naif ve 18-75 yaş arası hastaların katılımıyla gerçekleştirildi. Graves hastalığı ile toksik multinodüler guatr(Toksik MNG) ve toksik adenom hastalarından oluşmak üzere toplam 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Verilerin analizinde IBM SPSS25 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Osteoporosis is frequently encountered in patients with hyperthyroidism. The aim of this study is to determine the prevalence of metabolic bone diseases such as osteomalacia and osteoporosis in patients newly diagnosed with hyperthyroidism and to investigate factors that may contribute to this condition. Method: This study was designed as a cross-sectional, single-center, and analytical research. It was conducted with the participation of patients aged 18-75, naive to antithyroid treatment, and newly diagnosed with hyperthyroidism at the S.B.Ü. Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Endocrinology Outpatient Clinic. A total of 150 patients, consisting of Graves' disease and toxic multinodular goiter (Toxic MNG) and toxic adenoma patients, were included in the study.