Pelvik Inflamatuar Hastalık (PID) veya Tubo-Ovaryan Apse (TOA) tanısında serum kallistatin düzeyinin biyobelirteç olarak kullanılabilirliği
Pelvic Inflammatory Disease (PID) or Tubo-Ovarian Abscess (TOA) serum callistatin level is a biomarker in the diagnosis of availability as
- Tez No: 837407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Amerika Birleşik Devletleri'nde reprodüktif çağdaki kadınların yıllık %4,4'ünde (2,5 milyon) pelvik inflamatuar hastalık (PID) öyküsü bulunmaktadır. Hastaneye yatırılan PID vakalarının %2,3-20'sinde apse rüptürü veya sepsis gibi önemli morbidite ve mortaliteye neden olabilen komplikasyonlar görülmektedir. Mortalite ve morbiditenin en aza indirilebilmesi için kısa sürede tanı konulması ve tedaviye başlanması çok önemlidir. Biz bu çalışmamızda PID veya tubo-ovaryan apse (TOA) tanısında yardımcı olması için serum kallistatin düzeyinin biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Kliniği'nde 21.7.22-30.5.23 tarihleri arasında PID ve TOA tanısı ile takip ve tedavisinin yapıldığı 30 hastanın yatışı sırasında tam kan sayımı, biyokimya, C- Reaktif Protein (CRP) gibi kan parametreleri ile beraber serum kallistatin düzeyinin ölçümü için de ayrı bir tüpe kan alındı. Kallistatin ölçümü için alınan kan 2000 g'de 10 dk santrifüje edilerek buzdolabında eksi 80 santigrat derecede saklandı. Kontrol grubu aynı kliniğe elektif ameliyatlar için başvuran 30 hastadan oluşturuldu. Bu hastalardan da aynı şekilde kan parametleri alındı ve kallistatin için alınan kan örnekleri biriktirilip saklandı. Hedeflenen örneklem büyüklüğüne ulaşınca kan örnekleri çözdürülerek serum kallistatin düzeyleri ölçüldü. Ölçüm sonuçları veri tabanına kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the United States, 4.4% (2.5 million) of women of reproductive age have a history of pelvic inflammatory disease (PID) annually. Complications such as abscess rupture or sepsis, which can cause significant morbidity and mortality, occur in 2.3-20% of hospitalized PID cases. It is very important to diagnose and start treatment as soon as possible in order to minimize mortality and morbidity. In this study, we aimed to investigate the usability of serum kallistatin level as a biomarker to help in the diagnosis of PID or tubo- ovarian abscess (TOA). Materials-Methods: Complete blood count, biochemistry, C-Reactive tests were performed during the hospitalization of 30 patients diagnosed with PID and TOA, who were followed up and treated at the Gynecological Clinic of Health Sciences University (HSU) Antalya Training and Research Hospital between 21.7.22 and 30.5.23. Blood was taken into a separate tube to measure serum kallistatin level along with blood parameters such as protein (CRP). The blood taken for kallistatin measurement was centrifuged at 2000 g for 10 minutes and stored in the refrigerator at minus 80 degrees Celsius. The control group consisted of 30 patients who applied to the same clinic for elective surgeries. Blood parameters were taken from these patients in the same way, and blood samples taken for kallistatin were collected and stored. When the target sample size was reached, blood samples were thawed and serum kallistatin levels were measured. Measurement results were recorded in the database.