Multipl miyelom tanılı hastalarda CONUT (Controlling Nutritional Status) skorlamasının prognoz üzerine etkisi ve diğer prognostik skorlama sistemleri ile karşılaştırılması
The impact of Controlling Nutritional Status (CONUT) scoring on prognosis in patients diagnosed with multiple myeloma and its comparison with other prognostic scoring systems
- Tez No: 837426
- Danışmanlar: DR. NAMIK YİĞİT, DR. NİLAY ERMANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Multipl myelom (MM) daha çok ileri yaş erişkinlerde ortaya çıkan önemli bir hematolojik mortalite ve morbidite sebebidir. Yapılan çalışmalar MM'a yönelik tedavi komplikasyonlarının iyileştirilmesinde beslenme durumunun önemli olduğunu göstermektedir. Biz bu çalışmamızda hastanemiz iç hastalıkları ve hematoloji polikliniğine başvuran ve/veya iç hastalıkları servisimize interne edilen çeşitli evrelerdeki MM tanılı hastaların CONUT (CONtrolling NUTritional Status) skorunu ve CONUT skoru ile diğer prognostik skorlama sistemlerinin ilişkilerini değerlendirerek literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi hematoloji polikliniği, iç hastalıkları servis ve/veya polikliniğinde MM tanısı ile takip edilen demografik ve laboratuvar verilerine ulaşabildiğimiz hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların verileri elektronik sağlık kayıtlarından ve hastanemiz veri tabanından alındı. Hastaların serum albümin, total kolesterol ve total lenfosit sayısı verileri ile nütrisyonel skorlamalar hesaplandı. MM hastaları evrelerine göre kategorize edildi. Skorlamalar, literatürde yer alan standart skorlama protokolleri ile belirlenmiştir. Elimizdeki verilerle MM hastalığının prognozunu etkileyen yaş, böbrek yetmezliği, beta-2 mikroglobulin vb. faktörler ile nütrisyon bulguları ortaya konuldu. Elde edilen veriler, uygun istatistik yazılımlar tercih edilerek istatistiksel analiz ile değerlendirildi. Bulgular: Ölüm risk faktörleri yaş≥65, PNI
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple myeloma (MM) is a significant cause of hematological mortality and morbidity, predominantly occurring in older adults. Studies have demonstrated the importance of nutritional status in improving the treatment complications related to MM. In our study, we aimed to contribute to the literature by evaluating the CONUT (CONtrolling NUTritional Status) score of patients diagnosed with MM at various stages who presented to our internal medicine and hematology outpatient clinics and/or were admitted to our internal medicine service. Additionally, we aimed to assess the relationship between the CONUT score and other prognostic scoring systems. Material and Methods: Our study was designed as a single-center, retrospective cross-sectional study. Patients followed with a diagnosis of multiple myeloma (MM) in the Hematology outpatient clinic, internal medicine ward, and/or outpatient clinic of Health Sciences University Sultangazi Haseki Training and Research Hospital were included, and their demographic and laboratory data were accessed. The data of the included patients were obtained from electronic health records and our hospital database. Nutritional scoring was calculated based on the patients' serum albumin, total cholesterol, and total lymphocyte count data. MM patients were categorized according to their stages. The scoring was determined using standard scoring protocols found in the literature. Factors such as age, renal failure, beta-2 microglobulin, and nutritional findings affecting the prognosis of MM disease were revealed with the available data. The obtained data were statistically analyzed using appropriate statistical software. Results: Death risk factors were identified as statistically significant factors for age≥65, PNI