Aydındere (Bulancak-Giresun) altın cevherleşmesinin oluşum koşulları ve kökeni
Ore forming conditions and genesis of the Aydindere (Bulancak-Gi̇resun) gold mineralization
  1. Tez No: 837425
  2. Yazar: MERT ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aydındere altın cevheri Üst Kretase yaşlı andezit bazalt ve piroklastlarından oluşan volkano tortul birimler içinde epitermal tipte oluşmuş bir altın sahasıdır. Cevher sahada kırık hatları boyunca oluşmuş damar tip cevher yapısının yanı sıra, bantlı, saçınımlı ve breşik cevher yapıları ile karakteristiktir. Pirit, markazit, pirotin, kalkopirit, sfalerit ve galen cevher minerallerini, kuvars ise gang mineralini oluşturmaktadır. Kuvars minerallerinde bulnan sıvı kapanımların homojenleşme sıcaklıkları 160°C ile 389°C arasında ölçülmüş, tuzlulukları ise 0,2 ağ.% ile 15,2 ağ. % NaCl eşd. arasında hesaplanmıştır. Sıvı kapanımların -20,7 ile -48,5°C arasında değişen ötektik sıcaklıkları Aydındere cevherini oluşturan çözeltilerin H2O-NaCl-MgCl2-FeCl2 bileşiminde olduğunu göstermektedir. Sıvı kapanımların düşük homojenleşme sıcaklıkları epitermal sisteme işaret ederken, bu kapanımların % 15,2 ağ.% NaCl eşdeğerine ulaşan tuzlulukları sisteme magmatik kökenli çözeltilerin karışmış olabileceğini göstermektedir. Pirit minerallerinin Co içerikleri 1,53 ağ.%'ye ulaşırken, Ni içerikleri ölçümlerin çoğunda dedeksiyon limitinin altında olmakla birlikte en yüksek Ni değeri 0,39 ağ.% olarak ölçülmüştür. Sfaleritlerin Cd içerikleri bütün minerallerde 0,29 ağ.% ile 0,76 ağ.% arasında ölçülmüş, Zn/Cd oranları da 102 ile 182 arasında hesaplanmıştır. Piritlerin yüksek Co içerikleriyle birlikte 102 ile 182 arasında değişen Zn/Cd oranları Aydındere cevherinin asitik kökenli hidrotermal çözeltiler ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aydındere gold mineralization is an epithermal type of gold deposit formed in volcano-sedimentary units consisting of Upper Cretaceous andesite, basalt and pyroclastites. The ore is characteristic of its banded, disseminated and brecciated ore structures as well as vein-type ore structures formed along the fractures. Pyrite, marcasite, pyrrhotite, chalcopyrite, sphalerite and galena constitute the main ore minerals, while quartz constitutes the gangue mineral. The homogenization temperatures (Th) of the fluid inclusions found in Quartz minerals were measured between 160°C and 389°C, and their salinity was calculated between 0,2 wt.% to 15,2 wt.%. The eutectic temperatures of the fluid inclusions ranging from -20,7°C to -48,5°C indicate that the hydrothermal solutions forming Aydındere mineralization are in the composition of H2O-NaCl-MgCl2-FeCl2. While the low Th temperatures of the fluid inclusions indicate the epithermal system, the salinity of these inclusions reaching 15,2 wt.% equivalent indicates that magmatic-originated hydrothermal solutions may have mixed into the system. While the Co contents of the pyrites reached 1,53 wt.%, the Ni contents were below the dedection limit in most of the measurements, but the highest Ni value was 0,39 wt.%. The Cd contents of sphalerites were measured between 0,29 wt.% and 0,76 wt.% in all minerals, and Zn/Cd ratios were between 102 and 182. The high Co contents of pyrites lower Zn/Cd ratios varying between 102 and 182 indicate that the Aydındere ore is associated with acidic type hydrothermal solutions.