Multipl myelomda CONUT skoru prognostik bir gösterge midir?
Is CONUT score a prognostic index in multiple myeloma?
  1. Tez No: 941639
  2. Yazar: EDA NİLÜFER COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM AKGÜN ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada son zamanlarda yaygınlaşan, nutrisyonel bir gösterge olan The Controlling Nutritional Status (CONUT) skorunun Multipl Myelom tanılı hastalarda prognostik etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2008-2023 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji bölümüne başvuran ve MM tanısı alan 213 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastaların demografik verileri, laboratuvar verileri (hemogram, serum albumin, total kolesterol, sedim, renal disfonksiyon varlığı, AST, ALT, total bilirubin, indirekt bilirubin, ürik asit, LDH, Beta-2 mikroglobulin, IgG, IgA, IgM, kappa ve lambda hafif zincir seviyeleri) hastanemiz kayıt sistemi ve elektronik sağlık kayıtları üzerinden tarandı. Tanı anındaki ımmunglobulin alt tipleri, R-ISS evreleri, CONUT skorları, total sağkalım (OS) süreleri ve hastalıksız sağkalım (PFS) süreleri incelendi. Nutrisyonel bir gösterge olan CONUT skoru; serum albumin seviyesi, total kolesterol düzeyi ve lenfosit sayısına göre hesaplandı. Serum albumin düzeyine göre ≥3.5 g/dL (0 puan), 3-3.49 g/dL (2 puan), 2,5- 2,99 g/dL (4 puan),
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the prognostic effect of the recently popular nutritional indicator, the Controlling Nutritional Status (CONUT) score, in patients diagnosed with Multiple Myeloma. Materials and Methods: Our study included 213 patients who admitted the Hematology department of Pamukkale University Faculty of Medicine Hospital and diagnosed with MM between 2008 and 2023. The demographic data and laboratory data (cbc, serum albumin, total cholesterol, sedimentation, renal dysfunction presence, AST, ALT, total bilirubin, indirect bilirubin, uric acid, LDH, Beta-2 microglobulin, IgG, IgA, IgM, kappa and lambda light chain levels) of individuals meeting the inclusion criteria were reviewed through our hospital's registration system and electronic health records. Immunoglobulin subtypes, R-ISS stages, CONUT scores, overall survival (OS) times and progression-free survival (PFS) times at diagnosis were analyzed. The CONUT score, which is a nutritional indicator, was calculated based on serum albumin level, total cholesterol level, and lymphocyte count. According to the serum albumin level, scores were assigned as follows: ≥3.5 g/dL (0 points), 3-3.49 g/dL (2 points), 2.5-2.99 g/dL (4 points),