Hollanda'da performans esaslı bütçeleme
Performance based budgeting in the Netherlands
- Tez No: 837429
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEYNELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde birçok ülkenin bütçe süreçlerinde benimsediği Performans Esaslı Bütçeleme Sistemi (PEB), Hollanda'da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu çalışmada, bu sistem üzerinde Hollanda uygulamaları ele alınmıştır. Araştırma sürecinde, Hollanda'nın bütçe uygulamalarına dair bilgilere, başta Hollanda Maliye Bakanlığı olmak üzere, ülkenin resmî web kaynaklarından erişilmiştir. Hollanda'da PEB'nin işleyişini daha ayrıntılı anlamak için Hollanda Maliye Bakanlığı'nda görevli Arjan Vos ile derinlemesine bir mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu mülakat, Hollanda'nın PEB uygulamalarına ilişkin önemli bilgilerin elde edilmesine olanak tanımıştır. Hollanda'nın PEB uygulamasında katmanlı denetim yaklaşımının benimsenmesi, belirgin zaman çerçevelerinin oluşturulması ve e-bütçe gibi modern uygulamaların bütçe süreçlerinin şeffaflaştırılmasında kullanılması, mülakatta öne çıkan başlıca konulardandır. Hollanda'nın kamu maliyesi ve bütçeleme uygulamaları, sürekli iyileştirme, adaptasyon ve uluslararası iş birliği ile bütçe süreçlerinin nasıl geliştirilebileceği konusunda aydınlatıcı bir örnek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Performance Based Budgeting System, which is adopted by many countries in their budget processes today, is successfully implemented in The Netherlands. In this study, Dutch practices regarding this system are discussed. During the research process, information on the budget practices of The Netherlands was accessed from the official web sources of the country, primarily the Dutch Ministry of Finance. In order to gain a deeper understanding of how the PEB operates in The Netherlands, an in-depth interview was conducted with Arjan Vos from the Dutch Ministry of Finance. This interview provided valuable insights into the implementation of PEB in The Netherlands. Some of the key points highlighted in the interview include the adoption of a layered audit approach in The Netherlands' PEB implementation, the establishment of clear timeframes, and the use of modern applications such as e-budgeting to enhance transparency in budget processes. The public finance and budgeting practices in The Netherlands serve as an enlightening example of how budget processes can be improved through continuous enhancement, adaptation, and international cooperation.