Farklı diamin türevi ligandlar ile disiyanamid içeren Cu(II) ve Ni(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of dicyanamide containing Cu(II) and Ni(II) complexes with different diamine derivative ligands
  1. Tez No: 837468
  2. Yazar: İLKAY ERDURMAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HOPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Diamin türevleri, pek çok biyolojik olarak aktif molekülün yapısında yer alan önemli bileşiklerdendir. Bunlar yalnızca doğal ürünlerde önemli motifler olmakla kalmaz, aynı zamanda asimetrik kataliz, supramoleküler kimya ve tıbbi kimya gibi pek çok alanda çeşitli yararlı uygulamalara sahiptirler. Örneğin son yıllarda kemoterapide kullanılan çeşitli platin 1,2-diamino kompleksleri üzerinde yapılan çalışmalar, bunların cis-platin bileşiklerine göre daha düşük toksisiteye sahip olduğunu göstermekte ve ilaç direncini azaltmak için bu bileşikler yerine antitümör ajanlar olarak kullanımları değerlendirilmektedir. Pseudohalojenür ligandı olan disiyanamid (dca), supramoleküler kimya ve kristal mühendisliğinde bir yapı taşı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dca üç potansiyel nitrojen donör bölgesine sahip olduğundan metal iyonlarını çeşitli şekillerde koordine ederek mononükleer, çok çekirdekli ve ayrıca 1D, 2D ve 3D ağlar gibi çeşitli mimarilere sahip bileşiklerin hazırlanmasına olanak tanır: Bu Yüksek Lisans tez çalışmasında, diamin türevi ligandları (1,3-diaminopropan (DAP), 2,2'-dimetil-1,3-propandiamin (DAP-DM), 2-hidroksi-1,3-propandiamin (DAP-OH)) yanında yardımcı ligand olarak disiyanamid (dca) ligandını içeren Cu(II) ve Ni(II) komplekslerinin sentez ve karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirildi. [Cu2(CH3COO) (DAP-OH)(dca)2]n, [Ni(DAP)2(dca)2] ve [Ni(DAP-DM)2(dca)2] kompleksleri tek kristal olarak elde edilerek yapıları tek kristal X-ışını difraksiyonu analizi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Diamine derivatives are very important compounds in many biologically active molecules. They are not only significant motifs in natural products, but also have various useful applications in asymmetric catalysis, supramolecular chemistry and medicinal chemistry. For example, studies on various platinum 1,2-diamino complexes used in chemotherapy in recent years have shown that they have lower toxicity than cis-platinum compounds, and their use as antitumor agents instead of these compounds is being evaluated to reduce drug resistance. The pseudohalide ligand dicyanamide (dca) has been widely used as a building block in supramolecular chemistry and crystal engineering. Since dca has three potential nitrogen donor sites, it can coordinate metal ions in various ways which allows the preparation of compounds with various architectures such as mononuclear, polynuclear, as well as 1D, 2D and 3D (D: Dimensional) networks: In this Master's thesis, synthesis and characterization studies of Cu(II) and Ni(II) complexes containing diamine derivative ligands (1,3-diaminopropane (DAP), 2,2'-dimethyl-1,3-propandiamine (DAP-DM), 2-hydroxy-1,3-propandiamine (DAP-OH)) and dicyanamide (dca) ligand as co-ligand were carried out. [Cu2(CH3COO)(DAP-OH)(dca)2]n, [Ni(DAP)2(dca)2] ve [Ni(DAP-DM)2(dca)2] complexes were obtained as single crystals and their structures were characterized with single crystal X-ray diffraction analysis