Genç yetişkinlerde boyun çevresi, viseral adipozite indeksi velipit birikim ürünü indeksinin prehipertansiyon ile ilişkisi
Neck circumference, visceral adiposity index andassociation of lipid accumulati̇on product index with prehypertension
  1. Tez No: 837496
  2. Yazar: AYSEL KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Boyun çevresi, klasik antropometrik ölçümler olan bel çevresi, kalça çevresi ve bel-kalça oranından bağımsız olarak birçok kardiyovasküler, metabolik ve endokrin patolojilerle ilişkilendirilen yeni bir antropometrik ölçümdür. Dünyada örnekleri mevcut olsa da ülkemizde henüz bu yeni ölçümle ilgili çalışmalar kısıtlıdır. Viseral adipozite indeksi (VAİ), adipoz doku disfonksiyonuna işaret eden hem laboratuvar hem antropometrik ölçümleri bir arada kullanan bir formülasyondur. Lipit birikim ürünü indeksi (LAP), obeziteyi sadece ağırlık artışı olarak değerlendirmek yerine lipitlerin aşırı birikimi ile ilişkilendiren bel çevresi ve kan trigliserid düzeyi kullanılarak hesaplanan bir indekstir. Bu çalışmanın amacı boyun çevresi, viseral adipozite indeksi ve lipit birikim ürünü indeksinin prehipertansiyonla ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu araştırmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-45 yaş aralığında 528 hasta dâhil edildi. Çalışma kriterlerine uyan hastaların sosyodemografik verileri hastalara çalışmacı tarafından sorularak anket formuna kaydedildi. Hastaların boyun, bel ve kalça çevresi ölçümleri, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri yapıldı ve kaydedildi. Açlık kan şekeri ve kan lipit profili değerleri hasta kayıtlarından bakılarak yazıldı. Elde edilen bulgular SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Neck circumference is a new anthropometric measurement that is associated with many cardiovascular, metabolic and endocrine pathologies independent of the classical anthropometric measurements of waist circumference, hip circumference and waist-to-hip ratio. Although there are examples in the world, studies on this new measurement are limited in our country. The visceral adiposity index (VAI) is a formulation that uses both laboratory and anthropometric measurements together to indicate adipose tissue dysfunction. The lipid accumulation product index (LAP) is an index calculated using waist circumference and blood triglyceride levels that associates obesity with excessive accumulation of lipids rather than just weight gain. The aim of this study was to investigate the association of neck circumference, visceral adiposity index and lipid accumulation product index with prehypertension. Materials and Methods: This study included 528 patients aged 18-45 years who applied to Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine, Family Medicine Outpatient Clinic. The sociodemographic data of the patients who met the study criteria were recorded in the questionnaire form. Neck, waist and hip circumferences, systolic and diastolic blood pressures were measured and recorded. Fasting blood glucose and blood lipid profile values were recorded from patient records. The findings were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 program.