Farklı sınır koşullarının heterojen ortotropik kesik konik kabukların stabilitesine etkisi
The effect of different boundary conditions on the stability behavior of heterogeneous orthotropic truncated conical shells
- Tez No: 837519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma Donnell kabuk teorisini kullanarak karışık sınır koşulları ile dış (yanal ve hidrostatik) basınçlara maruz kalan heterojen ortotropik kesik konik kabuğun stabilite analizi için analitik formülasyonlar ve çözümler sunmaktadır. Karma sınır koşulları ise şu şekildedir: Fonsiyonel değişimli malzeme (FDM) kesik konik kabuğun bir ucunda uzunlamasına, yer değiştirmesini ve dönmesini önleyen bir basit mesnet bulunmaktadır. Diğer uçta ise serbest bir mesnet bulunur. Böylelikle heterojen ortotropik kesik konik kabukların temel denklemleri, yeni yaklaşım fonksiyonları kullanılarak iki karma sınır koşul durumu için Galerkin yöntemi uygulanarak türetilmiş ve çözülmüştür. Daha sonra boyutsuz kritik dış basınç yükleri için ifadeler elde edilir. Son olarak heterojen malzeme ortotropisi ve karışık sınır koşullarının kritik dış basınçlar üzerindeki etkisini incelemek için ayrıntılı bir çalışma yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides analytical formulations and solutions for stability analysis of heterogeneous orthotropic truncated conical shells subjected to mixed boundary conditions and external (lateral and hydrostatic) pressures using the Donnell shell theory. The mixed boundary conditions are as follows: Functionally Graded Materials (FGM) truncated conical shells have a sleeve at one end that prevents their elongation, displacement and rotation. The other end of these shells are freely supported. Thus, the fundamental equations of heterogeneous orthotropic truncated conical shells are derived and solved by applying the Galerkin method for two mixed boundary condition cases using new approximation functions. Then, expressions for dimensionless critical external pressures are obtained. Finally, a detailed study is carried out to examine the effect of heterogeneity, material orthotropy, and mixed boundary conditions on critical external pressures.