Konya E tipi kapalı ceza infaz kurumunda havadan radon aktivitesinin ölçülmesi
Measuring of aerial radon activity in Konya E type closed prison
- Tez No: 837538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ŞAHİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsanlar zamanlarının çoğunu kapalı ortamlarda geçirmektedir. Bu bakımdan kapalı ortamda soluduğu hava insan için önem arz etmektedir. Kapalı ortamlarda insanlar için yararlı gazlar bulunduğu gibi zararlı gazlarda bulunmaktadır. Bu zararlı gazlardan bir tanesi de radon gazıdır. Radon, uranyum çekirdeğinin bozunması sonucu oluşan radyoaktif bir gaz olup, insan sağlığına zarar verebilmektedir. Kapalı ortamlardaki radon gazının konsantrasyonu da bu sebepten önemlidir. Bu çalışmada Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kurum personellerinin çalışma odalarında havadaki radon gazının aktivitesinin ölçümü yapılmıştır. Bu ölçümde AlphaGUARD ölçüm cihazı kullanılmıştır. Araştırma yapılan personel çalışma odalarında ortalama radon aktivite konsantrasyonu 54,07 Bq/m3 olarak belirlenmiştir. Bu ölçüm sonucu TENMAK tarafından belirlenen sınır değerin altında olup, sağlık açısından herhangi bir risk olmadığı sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
People spend most of their time indoors. In this respect, the air he breathes in a closed environment is important for human beings. In closed environments, there are harmful gases as well as beneficial gases for humans. One of these harmful gases is radon gas. Radon is a radioactive gas that is formed as a result of the decay of uranium and can harm human health. For this reason, the radon gas concentration in indoor environments is also important. In this study, radon gas activity in the air was measured in the study rooms of Konya E Type Closed Penitentiary Institution personnel. AlphaGUARD measuring device was used in this measurement. The average radon activity concentration in the staff study rooms where the research was carried out was determined as 54,07 Bq/m3. The result of this measurement was below the limit value determined by TENMAK and it was concluded that there was no risk in terms of health.