Exploring the impact of domain, conventionality, and creativity on predicate metaphor processing in Turkish speaking preschool children: Evidence from verbal and non-verbal tests
Türkçe konuşan okul öncesi çocuklarda devinim metaforlarının işlenişine metafor türü, aşinalık düzeyi ve yaratıcılığın etkisi: Sözel ve jest temelli test bulguları
  1. Tez No: 837539
  2. Yazar: BERFİN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Metafor işleme süreçlerini anlamak, dil ve bilişsel gelişim süreçlerine ışık tutması açısından önemli olmasına karşın, çocuklarda devinim metaforlarının nasıl işlnediği konusunda alanyazında bir fikir birliği yoktur. Ayrıca, dilbilimsel ve bilişsel faktörlerin metafor işleme gelişimine nasıl katkı sağladığına dair araştırmalar yetersizdir. Bu çalışma, yaş ortalaması 4.7 olan Türkçe konuşan okul öncesi çağdaki 35 çocuğun metafor anlama yeteneklerini incelemiştir. Metaforik alan, aşinalık ve yaratıcılığın, çocukların metafor işleme yetileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Jest tabanlı sözsüz ve sözel değerlendirmeler kullanılarak çocukların metaforları nasıl anladıklarını incelemek için R'de karma etkili multinomiyal lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Çalışma, metaforların anlaşılmasının çocukların yaşlarına, yaratıcılık puanlarına ve metaforların alanlarına (duygu ve beden) ve aşinalık düzeyine (aşinalık değeri yüksek, düşük ve özgün) göre nasıl değiştiğini araştırmıştır. Analiz, çocukların verilen metaforlara metaforik, literal veya yanıt yok cevabı verme olasılıklarını incelemiştir. Bulgular, çocukların metafor anlama yetilerinin yaşla birlikte geliştiğini ve soyut duygu metaforlarının doğrudan erişim, daha somut olan beden metaforlarınında dolaylı erişim yoluyla işlemeye daha yatkın olduğunu göstermiştir. Ayrıca, duygu alanındaki özgün metaforların aşinalık düzeyi yüksek ve düşük metaforlara göre, metaforik olarak anlaşılma olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yaratıcılık istatistiksel olarak anlamlı etkiler göstermese de, eğilimler akıcılığın metaforik ifadelerin derinlemesine anlaşılmasını teşvik edebileceğini, orijinalliğin ise metaforların literal yorumlanması ile ilgisi olabileceğine işaret etmektedir. Metafor işlemede yaratıcılığın rolünü anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although metaphor processing is important for language and cognitive development, there is currently no agreement on how predicate metaphor processing works in children. Additionally, there is a lack of research on how linguistic and cognitive factors contribute to the development of metaphor processing. This study investigated the metaphor comprehension abilities of 35 Turkish-speaking preschool children with a mean age of 4.7 (Mage = 56.9 months, range = 44–67 months). The impact of domain, conventionality, and creativity on children's metaphor processing abilities was explored. An analysis using mixed-effects multinomial logistic regression in R was conducted to examine how children comprehend metaphors conveyed through gesture-based non-verbal and verbal assessments. The study looked at how the comprehension of metaphors varied based on their domain (emotion and body) and conventionality (familiar, unfamiliar, and novel), as well as the age of the children and their creativity scores, which were measured by The Torrance Test of Creative Thinking Figural Form's fluency and originality levels. The analysis aimed to predict the likelihood of children providing metaphorical, literal, or no-response answers in the metaphorical assessment tasks. The study findings indicate that as children age, their metaphor comprehension abilities improve, with abstract domains being more directly processed compared to concrete body-related expressions, which are often interpreted indirectly. Additionally, novel metaphors, in the emotional domain, were more likely to be understood metaphorically. Although creativity did not show significant effects, trends suggest that fluency may promote a deeper understanding of metaphorical expressions, while originality may influence the tendency to interpret metaphors literally. Further investigation is required to understand creativity's role in metaphor processing.