Kentin dışlanan yoksulluğu: Sarıyer Çayırbaşı Mahallesi Romanları üzerine nitel bir araştırma
Urban exclusionary poverty: A qualitative study on Roma people of Çayirbaşi Neighborhood in Sariyer
- Tez No: 837559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dünyanın farklı ülkelerinde yaşamlarını sürdürmeye çalışan vatansız Romanlar hemen her ülkede olumsuz yaşam koşullarına sahiptir. Yoksulluk ve ayrımcılık temel problemleri olmak üzere maruz kaldıkları bu probleme ilişkin literatürde son yıllarda artış olsa da yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Araştırma İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Romanların ikamet ettiği gecekondu bölgesi olan Çayırbaşı Mahallesine bakarak, toplumsal dışlanma ve yoksulluğun nasıl deneyimlendiğini sosyolojik bağlamda ele almayı hedeflemektedir. Şehrin kıyı bölgesinde birçok yönden ayrımcılığı yaşayan Romanlar, göçebe yaşamın gerektirdiği mesleklerinin de önemini yitirmesi ve düşük eğitim düzeyleri ile yardıma muhtaç şekilde güvencesiz koşullarda yaşam mücadelesi vermektedir. Bu araştırmada Çayırbaşı Mahallesinin gecekondu bölgelerinde yaşayan 15 Roman katılımcı ile yapılan, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşmeler ve gözlemin bulgularına dayanmaktadır. Bulguların analizinde Romanlarının çok yönlü dışlanma deneyimlerine sahip olduğu, bu dışlanma sürecinin mevcut yoksulluk koşullarını derinleştirdiği sonucuna varılmıştır. Sonuç itibariyle yoksulluk ve dışlanma birbirlerinin nedeni ve aynı zamanda sonucu olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Stateless Roma people living in different countries around the world face unfavorable living conditions. Poverty and discrimination are their fundamental problems, and although there has been an increase in literature addressing these issues in recent years, there are not enough studies available. This research aims to explore, in a sociological context, the experiences of social exclusion and poverty by focusing on the Çayırbaşı Neighborhood in Sarıyer district of Istanbul, which is a shantytown area inhabited by Roma people. Roma individuals, who experience discrimination in various aspects in the coastal areas of the city, struggle to make a living in precarious conditions due to the decline in the significance of traditional nomadic professions and their low levels of education. This study is based on in-depth interviews and observations conducted with 15 Roma participants living in the shantytown areas of the Çayırbaşı Neighborhood, using qualitative research methods. The findings suggest that Roma individuals have multifaceted experiences of exclusion, and this process of exclusion further exacerbates their existing poverty conditions. Ultimately, poverty and exclusion are seen as both causes and consequences of each other.