Hasat sonrası sodyum aljinat uygulamalarının Torry ve Kuzeyköy domates çeşitlerinde kalite özelliklerine etkileri
The effects of postharvest sodium alginate treatments on quality properties in Torry and Kuzeykoy tomato varities
- Tez No: 837594
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN KÜÇÜKBASMACI SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yenilebilir kaplamalar meyvelerde fizyolojik değişimleri yavaşlatarak hasat sonrası kayıpların azalmasında önemli etkiye sahip olan uygulamalardandır. Sodyum aljinat, su yosunlarında bulunan alglerden elde edilen, su yosunlarında bitkilerdeki selüloz gibi hücre duvarlarında bulunan ve hücrenin yapısal formunu koruyan bir kimyasaldır. Bahçe ürünlerinde de hasattan sonra solunumu ve etilen sentezini engelleyerek meyve olgunlaşmasını geciktirmekte etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada hasat sonrası farklı dozlarda (%0, %0.5, %1.0 ve %2.0) sodyum aljinat uygulamalarının 'Torry' ve 'Kuzeyköy' domates çeşitlerinde soğukta muhafaza süresince kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Belirli aralıklarla depolardan çıkartılan örneklerde, fiziksel ve biyokimyasal özellikleri analiz edilmiştir. Her iki çeşitte de sodyum alinat uygulamalarının ağırlık kaybının azaltılması, meyve eti sertliği ve görsel kalitenin korunması ile kabuk rengindeki değişimlerin geciktirilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yüzey kaplama uygulamasının depolama süresince titre edilebilir asitlik, askorbik asit, toplam fenolik madde ve toplam antioksidan aktivitesindeki azalışı yavaşlatığı tespit edilmiştır. Sodyum aljinat uygulamalarının tüm kalite özelliklerini korumada etkili olduğu, bu etkinin %1 aljinat uygulanmış domateslerde diğer dozlara göre daha belirgin olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, %1 sodyum aljinat uygulanmış 'Kuzeyköy' ve 'Torry' domates çeşitlerinde soğukta muhafaza süresince 20 gün süreyle kalite özelliklerini koruyarak depolanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Edible coatings are applications that have a significant effect on reducing postharvest losses by slowing down the physiological changes in fruits. Sodium alginate is a chemical obtained from algae, found in cell walls of algae like cellulose in plants and protecting the structural form of the cell. It is known to be effective in delaying postharvest fruit ripening in horticultural products via inhibiting respiration and ethylene synthesis. In this study, the effects of sodium alginate treatments at different doses after harvest on the quality characteristics of 'Torry' and 'Kuzeyköy' tomato varieties during cold storage were investigated. For this purpose physical and biochemical analyses of samples were performed at certain intervals. In both two cultivars, sodium aljinat coating was found effective on decreasing the weight loss, maintaining the fruit firmness and visual quality, delaying the changes in skin color. Besides, surface coating delayed the decrease in titratable acidity, ascorbic acid and total phenolic content and antioxidant activity. Sodyum aljinat treatments were effective on maintenance of overall fruit quality parameters and 1% dose was found more effective among the doses. Consequently, 'Kuzeyköy' ve 'Torry' tomatoes can be stored by keeping quality features during 20 d at cold storage with sodyum aljinat coating at 1% dose.