Ahşap plakalı uçak kanatlarında nano kompozit takviyeli farklı kalınlıklardaki bal peteği yapıların düşük hızlı darbe davranışlarının incelenmesi
Investigation of low speed impact behavior of nano composite reinforced honeycomb structures of different thickness in wood plate aircraft wings
- Tez No: 837595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAŞYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada modern teknolojinin en çok ilgi duyduğu alanlardan birisi haline gelen karbon nanotüp materyali ele alınmış olup havacılık alanında özelliklede uçak gövde yapıları üzerinde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla iki farklı hücre genişlik ve yüksekliğine sahip ahşap plakalı sandviç yapılı uçak kanadından 10 ve 30 mm kalınlıkların da 100x150 mm ebatların da altışar adet olacak şekilde toplamda 12 (On iki) adet numune alınmış ve bunlardan üçer tanesi laboratuar ortamında ultrasonik homojenleştirici cihaz kullanılarak üretilen nanokompozit takviyeli epoksi ile eşit seviyede ve kalınlıkta kaplanarak iki farklı hücre kalınlığında CNT (MWCNT) ile kaplanmış 6 (altı) adet deney numunesi elde edilmiştir. Burada bal peteği uçak yapılarına güç ve mukavemet kazandırılmak amaçlanmış bu suretle iki farklı kalınlıklı kanat malzemesi için deneyler yapılarak kıyaslama yoluna gidilmiştir. Deney için hazırlanan numunelere laboratuar ortamında ve oda sıcaklığında 5 J - 10 J - 15 J enerji değerlerinde Drop Tower ( Ağırlık Düşürme ) test cihazı kullanarak düşük hızlı darbe testleri uygulanmış deney sonucu nanokompozit takviyeli (MWCNT) yüzey kaplamalı ve kaplamasız ahşap plakalı bal peteği uçak yapıların göstermiş oldukları mukavemet değerleri ölçülmüştür. Ayrıca çekirdek kalınlığının da darbe davranışları üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Yapılarda meydana gelen hasarlar temas kuvveti -zaman, temas kuvveti-deplasman ve enerji – zaman grafikleri üzerinden elde edilen veriler sayısal ve nümerik grafiklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, carbon nanotube material, which has become one of the most non-modern areas of interest from these places, has been discussed and its applicability in the enemy area, especially on aircraft bearings, has been investigated. For this purpose, a wooden plate structure with two different cell coatings and structures, 10 and 30 mm thick, and six pieces of 100x150 mm in size, 12 (twelve) materials were used and nanocomposite reinforced epoxy, three of which were produced laboratory ultrasonic homogenizer devices. 6 (six) test samples were obtained, coated with two different cell certificate CNT (MWCNT) in equal places and thickness. Here, for the purpose of gaining strength and durability to honeycomb aircraft structures, comparisons were made in which different samples were obtained for the experiment in two different groups. For test explosions, laboratory environments and room equipments were tested at 5 J - 10 J - 15 J energy values using the Drop Tower ( Weight Reduction ) test device, and as a result of the experiment, nanocomposite reinforced (MWCNT) surface coated and uncoated wood plate honeycomb planes showed and their durability values were measured. Narrowing the impact of additional core thickness on impact size as well. Damages in the structures were tried to be explained with numerical and numerical graphics, which were obtained through contact force-time, contact force-displacement and energy-time graphics.