Hasat sonrası metil jasmonat ve yenilebilir film kaplama uygulamalarının Agaricus bisporus mantar türünde muhafaza süresince kalite üzerine etkileri
Effects of postharvest methyl jasmonate and edible film coating applications on the quality of Agaricus bisporus mushroom during storage
  1. Tez No: 928252
  2. Yazar: HAVVANUR ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN KÜÇÜKBASMACI SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Mantar ülke genelinde yetiştiriciliği yapılan doğal ortamlarda bolca görebileceğimiz ve 700 çeşitten 25'inin kültüre alındığı bir bitkidir. Depolama süresi oldukça kısa olan mantarlar için kaliteli bir pazar değeri sunabilmek adına kısa sürede satışa sunulmalıdır. Günümüzde soğuk hava depoları mantar için kullanılan raf ömrünü uzatmak ve Pazar değerini korumak adına kullanılan muhafaza yöntemidir. Sodyum Aljinat su bölgelerinde bulunan kahverengi yosundan elde edilen bir polisakkarit ürünüdür. Alijinik asit içeren su yosunları genellikle daha soğuk ülkelerde bulunmaktadır Alijinat alglerde hücre duvarında bulunmakta ve selüloz gibi davranarak hücrenin yapısını korumaktadır. Yenilebilir film kaplamalar fiziksel, kimyasal ve biyolojik bozulmaya korumak için ürünlere uygulanan ince organik bileşik katmanlarıdır. Film kaplamaların en önemli avantajları biyolojik olarak parçalanabilme özelliği olması ve çoğu zaman ürünle birlikte tüketildiğinde kalıntı bırakmamasıdır. Yenilebilir film kaplama bileşimi biopolimerler, lipitler, foodgrade solventler, plastikleştiriciler ve doğal kaynaklardan elde edilen antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteye sahip katkı maddelerini içermektedir. Mantarda raf ömrünün uzatılabilmesi için salisilik asit, kitosan, soğukta depolama, modifiye atmosfer paketleme ile depolama, metil jasmonat, alginat ve sitokinin uygulamaları gibi birçok yöntem uygulanmıştır. Hasat sonrası yüzey kaplama işlemleri muhafaza süresini önemli derecede artırarak, solunum hızını yavaşlatmakta ve depolama süresini uzatmaktadır. Bu çalışmada hasat sonrası mantarlarda metil jasmonat ve yenilebilir film kaplama uygulamalarının ve bunların birlikte kullanımının Agaricus bisporus mantar türünde soğukta muhafaza süresince kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, metil jasmonat (MeJA) ve aljinat uygulamalarının kontrol ve kitosan uygulamalarına göre kalite özelliklerini korumada daha etkili oldukları belirlenmiştir. Bu uygulamaların birlikte kullanımının ağırlık kaybı, kararma indeksi, MDA ve toplam fenolik madde miktarındaki artışın yavaşlatılması; sertlik, L*, hue açı değeri ve toplam antioksidan aktivitedeki azalışın geciktirilmesinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca görsel kalite, renk ve koku değerlerindeki değişimlerin yavaşlatılmasında da aljinat ile MeJA uygulamasının birlikte kullanımı daha etkili bulunmuştur. Sonuç olarak, Hasat sonrası aljinat uygulamasının MeJA ile birlikte kullanımının Agaricus bisporus mantar çeşidinde fiziksel ve kimyasal özelliklerdeki değişimleri yavaşlatmada ve görsel kalitenin korunmasında en iyi uygulama olduğu ve kalite özelliklerinin korunarak 4 °C'de 15 gün süreyle muhafaza edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mushroom is a plant that we can see abundantly in natural environments grown throughout the country, and 25 of 700 varieties are cultivated. Mushrooms with a very short storage period should be offered for sale in a short time in order to provide a high quality market value. Today, cold storage is the preservation method used for mushrooms to extend their shelf life and preserve their market value. Sodium Alginate is a polysaccharide product obtained from brown algae found in aquatic areas. Algae containing alginic acid are generally found in colder countries. Aliginate is found in the cell wall of algae and protects the structure of the cell by acting like cellulose. Edible film coatings are thin layers of organic compounds applied to products to protect them from physical, chemical and biological degradation. The most important advantages of film coatings are that they are biodegradable and do not leave residue when consumed together with the product. The edible film coating composition includes biopolymers, lipids, foodgrade solvents, plasticizers and additives with antioxidant and antimicrobial activity obtained from natural sources. Many methods have been used to extend the shelf life of mushrooms, such as salicylic acid, chitosan, cold storage, storage with modified atmosphere packaging, methyl jasmonate, alginate and cytokinin applications. Post-harvest surface coating processes significantly increase the preservation period, slow down the respiration rate and extend the storage period. In this study, the effects of methyl jasmonate and edible film coating applications on post-harvest mushrooms and their combined use on the quality characteristics of Agaricus bisporus mushroom variety during cold storage were examined. As a result of the study, it was determined that methyl jasmonate and alginate applications were more effective in preserving quality properties compared to control and chitosan applications. It was observed that the combined use of these applications was effective in slowing down the increase in weight loss, browning index, MDA and total phenolic substance content; and in delaying the decrease in hardness, L*, hue angle value and total antioxidant activity. In addition, the combined use of alginate and MeJA was found to be more effective in slowing down the changes in visual quality, color and odor values. As a result, it was determined that the use of postharvest alginate application together with MeJA was the best application in slowing down the changes in physical and chemical properties and preserving visual quality in Agaricus bisporus mushroom variety and that it could be stored at 4 °C for 15 days while preserving quality properties.