Tasarım beceri atölye uygulamalarının değerlendirilmesine ve atölyelerin geliştirilmesine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Evaluation of design skills workshop practices and views of teachers and students on the development of workshops
  1. Tez No: 837614
  2. Yazar: PELİN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 2018 yılının Ekim ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda ilkokul, ortaokul ve liselerde kurulan Tasarım Beceri Atölyelerinin değerlendirilmesine ve atölyelerin geliştirilmesine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri araştırılmıştır. 2019 yılından itibaren kurulmaya başlanan atölyelerin mevcut durumlarının değerlendirilmesinin ve eğitimde verimliliğe katkısına dair bilgilere ulaşılmasının, bu atölyelerin verimliliğine ve sürekliliğine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu amaçla Düzce ilinde mevcut olan Tasarım Beceri Atölyelerinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında görev alan öğretmenlerden görüşme tekniği kullanılarak, bu atölyelerde eğitim-öğretim sürecine dahil olan öğrencilerden tutum ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve 5'li likert tipi 32 sorudan oluşan“Tasarım Beceri Atölye Uygulamalarına İlişkin Öğrenci Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda atölyelerin 3 yıllık sürecine dair bilgiler derlenmiştir. Çalışma sonucunda öğrencilerin TBA uygulamalarını sevdiği ve devam ettirilmesini istediği, öğretmenlerin de bu uygulamaların eğitim-öğretim faaliyetlerine olumlu katkı sağladığını düşündüğü ancak öğretmenler ve atölyeler için teknik ve eğitici desteğe ihtiyaç duyulduğu bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of teachers and students on the evaluation and development of Design Skills Workshops established in primary, secondary and high schools in line with the 2023 Education Vision published by the Ministry of National Education in October 2018 were investigated. It is thought that the evaluation of the current situation of the workshops that have been established since 2019 and the access to information on their contribution to efficiency in education will contribute to the efficiency and continuity of these workshops. For this purpose, data were collected from the teachers working in the Design Skills Workshops in Düzce in the 2021-2022 academic year by using the interview technique and from the students involved in the education-teaching process in these workshops by using the attitude scale. In the study, in which qualitative and quantitative research methods were used together, semi-structured interview technique and the“Student Attitude Scale towards Design Skills Workshop Practices”consisting of 32 5-point Likert type questions were used. In line with the data obtained from this study, it is aimed to contribute to the development of the workshops by compiling information about the 3-year process. As a result of the study, it was found that students liked Design Skills Workshop Practices and wanted them to be continued, and teachers thought that these practices contributed positively to educational activities, but technical and educational support was needed for teachers and workshops.