Öz eleştirel ruminasyon, yaşantısal kaçınma, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between self-critical rumination, experiential avoidance, emotion regulation difficulties and psychological symptoms
- Tez No: 837623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmada öz eleştirel ruminasyon, yaşantısal kaçınma, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın verileri; Demografik Bilgi Formu, Öz Eleştirel Ruminasyon, Duygu Düzenleme Güçlüğü, Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma ve Kısa Semptom Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya, yaşları 18-25 arasında değişen, 285 kadın ve 225 erkek toplam 510 gönüllü katılımcı katılmıştır. Katılımcıların öz eleştirel ruminasyon, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik belirtiler ile cinsiyet, yaş grubu, öğrenim görülen bölüm ve ekonomik düzey arasında anlamlı farklar belirlenmiştir. Katılımcıların yaşantısal kaçınma düzeyi ile cinsiyet, öğrenim görülen bölüm ve ekonomik düzeyarasında anlamlı farklar ortaya konulmuşken yaşantısal kaçınma ile yaş grubu arasında anlamlı bir sonuca varılmamıştır. Ek olarak, katılımcıların öz eleştirel ruminasyon ile depresyon, anksiyete ve olumsuz benlik arasındaki ilişkide, yaşantısal kaçınmanın kısmi aracı; öz eleştirel ruminasyon ile somatizasyon ve hostilite arasındaki ilişkide ise yaşantısal kaçınmanın tam aracı rolü olduğu belirlenmiştir. Son olarak katılımcılarda öz eleştirel ruminasyon ile depresyon, anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracı rolü olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between self-critical rumination, experiential avoidance, emotion regulation difficulties, and psychological symptoms. Data for the study were collected using the Demographic Information Form, Self- Critical Rumination, Emotion Regulation Difficulty, Multidimensional Experiential Avoidance, and Short Symptom Inventory. A total of 510 voluntary participants, including 285 females and 225 males, with ages ranging from 18 to 25, took part in the research. Significant differences were found among participants in terms of self-critical rumination, emotion regulation difficulties, and psychological symptoms concerning gender, age group, field of study, and economic level.Regarding participants' levels of experiential avoidance, significant differences were found between gender, field of study, and economic level, but no significant difference was found between experiential avoidance and age group. Additionally, when examining the relationship between self- critical rumination and depression, anxiety, and negative self-concept, experiential avoidance was found to play a partial mediating role. In the relationship between self- critical rumination and somatization and hostility, experiential avoidance was found to play a full mediating role. Finally, in the relationship between self-critical rumination and depression, anxiety, negative self-concept, somatization, and hostility among participants, emotion regulation difficulties were found to play a partial mediating role.