Ahmed Vefik Paşa'nın hayatı, idari ve siyasi faaliyetleri
Ahmed Vefik Pasha's life, administrative and political activities
  1. Tez No: 837633
  2. Yazar: ABDULLAH ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ahmed Vefik Paşa'nın Hayatı, İdari ve Siyasi Faaliyetleri adlı bu tez çalışmasında 19. yüzyıl Osmanlı devlet adamları arasında siyaset ve idare anlayışıyla dikkat çeken, fakat daha çok bilimsel ve edebi çalışmaları ile araştırma konusu olan Ahmed Vefik Paşa'nın siyasi kariyeri ve resmi görevleri ele alınmıştır. Çalışma hazırlanırken kronolojik bir sıra takip edilmiş, ilk memuriyetlerinden başlayarak Ahmed Vefik Paşa'nın elçilik, valilik ve hükümet dahilindeki görevleri başlıklar altında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan kaynakların büyük çoğunluğunu arşiv belgeleri oluşturmuştur. Bunun yanında araştırma eserler ile dönemin resmi ve özel gazetelerinden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“Ahmed Vefik Pasha's Life, Administrative and Political Activities”, it was discussed about the political career and official duties of Ahmed Vefik Pasha, who attracted attention with his understanding of politics and administration among the 19th century Ottoman statesmen, but was mostly the subject of research with his scientific and literary studies. While preparing the study, a chronological order was followed and Ahmed Vefik Pasha's duties in the embassy, governorship and government, starting from his first civil service were tried to be evaluated under the headings. In the study, archival documents were used as the majority of the sources. And it was also used research works and official and private newspapers of the period.